Ehrlichióza

EhrlichiózaEhrlichióza [erlichijóza] je infekčné ochorenie, ktoré sa v SR nevyskytuje, je však popisované na americkom kontinente (Severná Amerika), kde sú údaje o stovkách potvrdených prípadov. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako presne sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko čo o ňom potrebujete vedieť sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny


Príčinou sú vnútrobunkové baktérie zo skupiny anaplasma. Tieto baktérie sú okrem iného schopné preniknúť do niektorých bielych krviniek a usmrcovať ich.

Prenos baktérií je najčastejšie uhryznutím nakazeného kliešťa, ktoré je typickým prenášačom. Ehrlichióza môže postihnúť nielen človeka, ale aj množstvo zvierat, napríklad psov.

Prejavy

Príznaky infekcie nebývajú príliš špecifické a zahŕňajú zvýšenú teplotu, únavu, bolesti hlavy a bolesti svalov.

Vyvolávajúce baktérie poškodzujú biele krvinky a tým trochu tlmia imunitný systém, čo zvyšuje riziko infekcie ďalšími mikroorganizmami.

Veľmi vzácne môže infekcia prebiehať veľmi ťažko s rozvojom šokového stavu, zlyhaním viacerých orgánov a následnou smrťou.

Diagnostika

Vzhľadom na pomerne zriedkavý výskyt je pomerne ťažké infekciu potvrdiť, v prípade podozrenia možno sérologicky v krvi dokázať protilátky proti vyvolávajúcim baktériám.

V SR sa samozrejme táto diagnostika bežne vôbec nevykonáva. Iste možno predpokladať, že výskyt v Severnej Amerike je vyšší, než sa predpokladá, ale väčšina prípadov nie je nikdy diagnostikovaná.

Liečba

Baktéria je pomerne dobre citlivá na antibiotiká zo skupiny tetracyklínov a liečba týmito antibiotikami vedie k pomerne rýchlemu uzdraveniu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ehrlichioza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Back to top button