Implantovateľná monitorovacia jednotka

implantovateľná monitorovacia jednotkaImplantovateľná monitorovacia jednotka sa označuje skratkou ILR (Implantable Loop Recorder). Ide o zaujímavú vyšetrovaciu metódu, ktorá sa vykonáva na vyšších kardiologických pracoviskách.

Indikácie implantovateľnej monitorovacej jednotky


Implantovanie monitorovacej jednotky sa môže vykonávať u pacientov s opakovanými krátkodobými poruchami vedomia (synkopami), kedy máme podozrenie na prítomnosť poruchy srdcového rytmu, ktorú však nie sme schopní ostatnými metódami (vrátane EKG Holter) preukázať.

Princíp vyšetrenia

Implantovateľná monitorovacia jednotka je veľmi drobný prístroj, ktorý sa môže všiť pod kožu na hrudníku v blízkosti srdca.

Prístroj je výrazne menší ako kardiostimulátor a nevie stimulovať, „len“ zaznamenáva elektrickú srdcovú aktivitu. Je teda vysoká šanca, že aj málo časté krátkodobé arytmie môžu byť prístrojom zachytené.

Staršie prístroje museli byť na uchovanie záznamu aktivované pacientom v prípade ťažkostí, to však nebolo príliš šťastné riešenie.

Z toho dôvodu sa nové prístroje aktivujú sami pri záchytu poruchy srdcového rytmu.

Implantácia

Prístroj je zavedený do podkožia po vykonaní nárezu kože v miestnom znecitlivení (lokálnej anestézie), pred zákrokom sa preventívne podávajú antibiotiká.

Význam vyšetrenia

Implantovateľná monitorovacia jednotka môže pomôcť odhaliť skryté poruchy rytmu, ktoré môžu spôsobovať opakované stavy bezvedomia.

Po zistení prítomnosti arytmie je potom jednoduchšie voliť správny liečebný postup.

Potom, čo prístroj splní svoju funkciu, môže byť opäť jednoducho odstránený malým zákrokom v lokálnej anestézii.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/implantabilni-monitorovaci-jednotka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button