Waardenburgov syndróm
Waardenburgov syndróm je označenie pre súbor vrodených porúch, ktoré spôsobujú rad príznakov. Výskyt niektorej formy Waardenburgovho syndrómu sa predpokladá asi u jedného človeka z 50,000. Viac o jeho príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Waardenburgov syndróm a jeho príčiny
Príčinou je vrodená genetická mutácia, ktorá býva zvyčajne odovzdaná od niektorého z rodičov. Rodič s chorým génom môže aj nemusí vykazovať príznaky choroby.
U niektorých jedincov môže mutácia vzniknúť nanovo počas ich vnútromaternicového vývoja.
Prejavy
Existujú štyri popisované typy Waardenburgovho syndrómu (označuje sa rímskymi číslicami I-IV), ktoré sa trochu líši svojimi prejavmi.
Základným príznakom je porucha sluchu, niekedy sa objavujú deformácie tváre s očami ďaleko od seba a širokým nosom, narušená pigmentácie kože, očí a vlasov.
U ľudí s Waardenburgovým syndrómom je vyšší výskyt ďalších vrodených chorôb, ako sú rázštepy podnebia a rázštepy chrbtice.
Diagnostika
Diagnózu Waardenburgovho syndrómu možno zvážiť na základe klinických príznakov, ak sa v rodine postihnutého vyskytujú chorí s týmto syndrómom.
Pokiaľ v rodine doteraz žiadny prípad nebol, je určenie správnej diagnózy veľmi ťažké.
Ak sa však podozrenia objavia, definitívny dôkaz môže priniesť genetické vyšetrenie s preukázaním prítomnosti vyvolávajúce geneticke mutácie.
Liečba
Syndróm sa nedá vyliečiť a tak je jedinou možnosťou pre postihnutých symptomatická terapia.
Dôležité sú rôzne audiofóny a ďalšie prostriedky, ktoré majú aspoň čiastočne riešiť hluchotu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/waardenburguv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu