Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Steak house syndróm

steak house syndrómAko steak house syndróm sa označuje náhla príhoda, kedy sa postihnutý pokúsi prehltnúť príliš veľké tuhé sústo (napríklad málo rozhryzený a nerozžúvaný kus mäsa), ktoré uviazne v pažeráku a upchá ho. Hltanie a eventuálne aj opitosť sú rizikovými faktormi. Problém sa začne prejavovať bolesťou na hrudi, bolesťou pri prehĺtaní a neschopnosťou prehltnúť čokoľvek vrátane slín.

Steak house syndróm a jeho diagnostika

K diagnóze a riešenia problému je nutná endoskopická metóda (gastroskopia), keď lekár endoskopickým prístrojom prekážku uvidí a následne sa môže pokúsiť ju aj vytiahnuť alebo opatrne pretlačiť do žalúdka.

Je nutné si uvedomiť, že existujú určité situácie, ktoré môžu riziko vzniku steak house syndrómu zvýšiť – zvyčajne sú to rôzne zúženia alebo achalázia pažeráka.

Asi najzávažnejšou príčinou zúženia dutiny pažeráka je rakovina pažeráka. Z toho dôvodu by sa po odstránení sústa mal pažerák endoskopickým prístrojom poriadne prezrieť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/steak-house-syndrom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button