Sotosov syndróm
Sotosov syndróm je zriedkavé geneticky podmienené vrodené ochorenie, ktoré postihuje približne jedno z 10-15 tisíc narodených detí. Jedná sa o jednu z mnohých foriem gigantizmu, čo je označenie pre nadmernú veľkosť tela. Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Sotosov syndróm a jeho príčiny
Príčina spočíva v mutácii génu, ktorý sa podieľa na normálnom vzrastu. Mutácie vzniká najčastejšie novo, niekedy môže byť prenesená od chorého rodiča.
Prejavy
Pre postihnutých je typický rýchly vzrast v novorodeneckom a batolivom období, kedy svojou výškou a hmotnosťou prevyšujú svojich vrstovníkov.
Typická je aj určitá asymetria tela,výrazne väčšie hlava (makrocefália) prípadne nadmerne veľké ruky.
Atypické rysy tváre (kraniofaciálna dysmorfia), najmä potom typicky široké a vysoké čelo.
S postupom času sa začínajú rozdiely medzi postihnutými a zdravými ľuďmi strácať a v dospelosti sa ich výška už nelíšia.
U detí sa môže vyskytovať narušeniu intelektu s miernou mentálnou retardáciou, niekedy sú prítomné poruchy správania, učenia a pozornosti, hyperaktivita.
Hoci výška sa s vekom upraví, poruchy správania môžu pretrvávať až do dospelosti.
U niektorých detí sa pri syndróme môžu vyskytovať aj nepríjemnejšie komplikácie ako sú epileptické záchvaty, krivá chrbtica a vrodené vývojové chyby srdca a obličiek.
Diagnostika
Na podklade vyššie spomínaných príznakov možno pojať podozrenie, definitívnu diagnózu však uvádza až genetické vyšetrenie, ktoré nájde chorý gén (konkrétne ide o mutáciu v géne APC2).
Liečba Sotosovho syndrómu
Liečba neexistuje a v podstate ju ani netreba. Syndróm nie je väčšinou nebezpečný a zdravie postihnutých výrazne neohrozuje.
Poruchy správania si môžu niekedy vynútiť konzultáciu so špeciálnymi pedagógmi.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/sotosuv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu