Solárny syndróm

Solárny syndrómSolárny syndróm nijako nesúvisí so slnkom, ale s rozsiahlou nervovou pleteňou, ktorá sa nazýva solárna pleteň (plexus solaris) a nachádza sa v oblasti brušnej aorty a má vetvenia na dve stehenné tepny. Iste poznáte boxerský pojem „úder na solar“, čo označuje úder vedený tak, aby práve túto brušnú pleteň podráždil (čo môže viesť k náhlej nevoľnosti a zvracaniu, poruche vedomia a vzácne aj k náhlej smrti).

Solárny syndróm a jeho príčiny


Príčiny solárneho syndrómu nie sú väčšinou známe. U niektorých ľudí, častejšie u žien, je táto pleteň jednoducho dráždivejšia, čo vedie k ťažkostiam.

Pochopiteľne je ale nutné vziať do úvahy, že zriedkavejšie môže byť nervová pleteň podráždená aj blízko lokalizovaným závažným chorobným procesom ako je napríklad zápal alebo rakovina niektorého z okolitých brušných orgánov.

Prejavy

Objavujú sa bolesti brucha. Tie nie sú zvyčajne viazané na príjem potravy a neobjavujú sa v noci pri spánku.

Bolesti môžu byť niekedy horšie pri zapojení brušných svalov (napr. nosenie ťažkých predmetov).

Diagnostika

Je pochopiteľne nutné vylúčiť akákoľvek ochorenia tráviaceho traktu (všetky vyšetrenia vrátane krvných náberov až po ultrazvuk brucha či eventuálne kolonoskopiu by mali byť negatívne), diagnózu solárneho syndrómu možno bezpečne urobiť jedine vylučovacou metódou.

Jediná vec, ktorá je pre syndróm charakteristická (aj keď nie stopercentná), je pohmatová citlivosť brucha v strednej čiare nad pupkom.

Táto oblasť sa postupne delí vo dve podobne ako sa aorta delí na dve stehenné tepny. Výsledná oblasť citlivosti má potom charakteristický tvar gréckeho písmena „lambda“ (λ).

Liečba solárneho syndrómu

Liečba solárneho syndrómu nie je v drvivej väčšine možná. Hlavné sú režimové opatrenia, dostatok spánku a pravidelný odpočinok.

Upokojenie pacienta lekárom je veľmi dôležité.

V prípade podozrenia na výraznejšie psychickú nepohodu pacientky je vhodné zvážiť psychoterapiu alebo niektoré slabšie lieky na zlepšenie nálady a utlmenia úzkosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/solarni-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button