Pearsonov syndróm

Pearsonov syndróm- porucha mitochondriiPearsonov syndróm je označenie pre veľmi vzácne geneticky podmienené ochorenie, ktoré postihuje množstvo orgánov a tkanív. Choroba postihuje jedinca mužského aj ženského pohlavia, zatiaľ bolo popísaných niekoľko stoviek prípadov výskytu. Zaujímavé informácie o príčinách, medicínskej podstate, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Príčiny a podstata


genetické mutáciePríčinou môže byť viac genetických mutácií, ktoré narušujú správnu funkciu mitochondrií.

Mitochondrie sú drobné semiautonómne organely, ktoré sa nachádzajú prakticky vo všetkých bunkách a zaisťujú ich energetický mechanizmus.

Slúžia prevažne na získavanie energie tzv. bunkovým dýchaním (aeróbnou oxidáciou).

Z toho plynú vážne dôsledky poruchy mitochondrií pre celý organizmus.

Pearsonov syndróm a jeho prejavy

U Pearsonovho syndrómu sú postihnuté prakticky všetky orgánové sústavy. Postihnutie je tým horšie, čím vyšší má daný orgán energetickú potrebu.

Viditeľné príznaky zahŕňajú chudokrvnosť pri zníženej tvorbe krviniek a známky chronickej pankreatitídy (poruchy trávenia, podvýživa, hnačky, nedostatočný rast v detstve).

S tým sú združené aj rôzne neurologické prejavy, poruchy pečene a obličiek a poruchy vnútorného prostredia organizmu (sklon k laktátovej acidóze). Veľmi veľké množstvo postihnutých zomiera ešte v detskom veku.

Diagnostika

Vzhľadom k zriedkavosti ochorenia je diagnostika extrémne zložitá, na Pearsonov syndróm možno myslieť len u chorého jedinca, v ktorého rodine choroba už bola preukázaná.

Diagnostika zahŕňa genetické vyšetrenie, ktoré potvrdí prítomnosť vyvolávajúcich mutácií.

Liečba Pearsonovho syndrómu

Liečba nie je možná, ide o vrodené ochorenie. Prípadná terapia je tak čisto symptomatická a je zameraná na potláčanie prejavov choroby.

Ako už bolo spomenuté vyššie, v mnohých prípadoch nie je možné podstatné predĺženie života a chorý zomiera už v mladom veku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pearsonuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button