Geschwindov syndróm

Geschwindov syndróm je označenie pre psychiatrické ochorenie alebo snáď lepšie povedané pre poruchu osobnosti. Čo je to Geschwindov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho účinne liečiť?

Príčiny Geschwindovho syndrómu


Príčiny nie sú celkom jasné, ale vzhľadom k častejšiemu výskytu syndrómu u epileptikov sa začala skúmať určitá súvislosť a teraz sa predpokladá jeho úzky vzťah k typu epilepsie, kedy epileptické záchvaty vychádzajú z oblasti ľavého spánkového laloku mozgu.

Sú však známi aj pacienti, u ktorých sa nižšie uvedené prejavy rozvinuli aj bez epileptických záchvatov.

Prejavy

Syndróm sa prejavuje charakteristickým chovaním. Dotyčný či dotyčná stráca záujem o sex, jeho postoje a názory začínajú byť moralistické, veľakrát sa začne vyskytovať abnormálna zbožnosť.

Postihnutý si vytvára úzke emocionálne väzby k ľuďom vo svojom okolí, máva sklony k nadmerným rečovým aj písomným prejavom a prakticky stráca zmysel pre humor.

zabiehavé myslenie, príliš sa zaoberá detailmi, niekedy môže byť vo svojich prejavoch aj agresívny.

Diagnostika

K diagnóze syndrómu je nutné neurologické, prípadne psychiatrické vyšetrenie.

Ohľadom syndrómu panuje značná kontroverzie a nie je doteraz celkom jasné, či tento spôsob správania u niektorých epileptikov nie je obyčajná zhoda náhod.

Ako som už písal vyššie, boli v anamnéze nájdené príznaky tohto syndrómu aj u ľudí bez epilepsie.

Prevencia a liečba

Prevencia nie je známa. Rovnako tak liečba môže byť maximálne psychiatrická.

Otázkou je, či postihnutého liečiť, pretože sa de facto jedná len o určitý typ osobnosti, ktorá seba ani okolie nijako neohrozuje. Treba podotknúť, že moc zábavy si s takým človekom asi neužijete.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/geschwinduv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button