DRESS syndróm

DRESS syndróm je označenie pre relatívne vzácnu nežiaducu reakciu na podané liečivá. Táto reakcia býva veľmi ťažká a môže dotyčného ohroziť na živote. Čo je to DRESS syndróm, aké sú jeho príčiny a ako sa prejavuje?

Príčiny DRESS syndrómu


Príčinou je podávanie lieku, na ktoré organizmus dotyčného jedinca zareaguje precitlivelo. Doba užívania lieku pred objavením sa príznakov je rôzne dlhá, ale môže sa jednať až o niekoľko týždňov.

Lieky, ktoré spôsobujú DRESS syndróm sú najčastejšie antiepileptiká (lieky proti epilepsii) ako sú karbamazepín, fenytoín a fenobarbitáty.

Je možné, že niektorí ľudia majú voči týmto liekom geneticky vrodenú precitlivenosť, ale konkrétne zodpovedne gény nie sú známe.

Pri podávaní antiepileptík sa odhaduje početnosť výskytu syndrómu u jedného z 5,000 až 10,000 ľudí.

Prejavy

Najviditeľnejším prejavom je kožná vyrážka, ktorá môže byť pomerne rozsiahla. Má podobu pupienkov a červených škvŕn, ktoré môžu pokryť väčšinu tela chorého.

Koža v týchto miestach môže byť tak ťažko poškodená, že odumiera a začne sa v zdrapoch zlúpavať.

Ťažká reakcia môže však napadnúť akékoľvek orgány tela a spôsobiť ich neinfekčný zápal – pečeň, obličky, srdcový sval a pod.

Orgány môžu niekedy aj zlyhať, čo následne vedie k smrti postihnutého.

V krvi sa zvýši počet bielych krviniek, pričom najvyšší vzrast sa týka počtov tzv. eozinofilov. Eozinofily sú biele krvinky, ktorých počet rastie pri alergických reakciách.

Názov syndrómu vychádza z vyššie uvedených symptómov – Drug Rash with Eosinophilia and Systemic Symptoms čiže lieková vyrážka s vyššou hladinou eozinofilov a celkovými nežiaducimi prejavmi.

Prevencia a liečba

Ak u pacienta do niekoľkých týždňov po nasadení nových liekov (najmä antiepileptík) vznikne vyrážka, mal by navštíviť lekára.

V prípade podozrenia na tento syndróm sa lieky vysadia. Následne potom obvykle dochádza k postupnému zlepšeniu stavu.

V prípade ťažkých reakcií možno podávať lieky tlmiace imunitný systém, napríklad kortikoidy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dress-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button