Padanie viečok (ptóza)

Padanie viečokPadanie viečok, odborne ptóza, nie je v skutočnosti choroba. Ide o stav, kedy očné viečka klesajú, čo môže v konečnom dôsledku ovplyvniť videnie. Niekedy klesajú obe alebo len jedno viečko. Tento príznak sa môže vyskytnúť náhle, avšak jeho vymiznutie už nemusí byť tak rýchle. Niektorí ľudia majú tento stav už od narodenia, ale skôr sa rozvíja počas života. Keďže padanie viečok dokáže znížiť kvalitu vášho života, odporúča sa liečiť. V tomto článku nájdeme, čo stojí za vznikom ptózy a ako ju liečiť.

Príčiny padania viečok:


1. Zlý vývin svalov

Jednou z najčastejších príčin vzniku ptózy je stav, kedy sa sval viečka nevyvíja správne.

Ide o vrodenú vadu, ktorá môže vyvolať aj amblyopiu (tupozrakosť).

2. Myasthenia gravis

Myasthenia gravis je nervovosvalová choroba, ktorá spôsobuje, že informácie o pohybe majú problém sa prenášať z mozgu na svaly a to vedie k poruchám hybnosti.

Choroba sa prejavuje svalovou slabosťou, čo môže zapríčiniť padnutie jedného viečka, menej často oboch. Najhoršia komplikácia je však únava dýchacích svalov, ktorá môže človeka aj udusiť.

3. Poškodenie nervov

Za vznikom padania viečok môže byť aj poškodenie nervov, ktoré ovládajú viečka. Nerv môže byť poškodený pri Hornerovom syndróme alebo pri poraneniach hlavy či miechy.

Niekedy aj cievne alebo nervové ochorenia (napríklad mozgová príhoda) môžu vyvolať poškodenie nervu.

Diabetická neuropatia taktiež patrí medzi choroby, ktoré stoja za vznikom poškodenia nervov.

Príznaky ochorenia závisia od závažnosti poškodenia nervov, ale aj od konkrétnych nervov, ktoré sú postihnuté. Najčastejšie sa choroba vyskytuje u ľudí s cukrovkou.

4. Starnutie

Padanie viečok sa môže vyskytnúť u každého človeka bez ohľadu na pohlavie. Aj tak sa ale nájde skupina ľudí, u ktorých je to častejšie. Sú to práve starší ľudia.

Keď starneme, naša koža pri viečku sa môžu natiahnuť a zväčšiť, čo následne môže spôsobiť ptózu.

5. Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktoré postihuje najmä kožu, nervy, kĺby a srdce.

Choroba je spôsobená baktériou, ktorá sa nazýva Borrelia burgdorferi. Táto baktéria sa najčastejšie prenáša na človeka kliešťom.

Lymská borelióza je spojená s obrnou lícneho nervu, čo sa prejavuje ako pokles jedného kútika úst alebo ako pokles spodného viečka.

Diagnostika

Na presnú diagnózu bude lekár potrebovať fyzické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia očí. Okrem toho bude potrebné reagovať na otázky lekára (napríklad ako často klesajú viečka a iné). Váš lekár môže vykonať niekoľko testov, aby našiel správnu príčinu.

Pomocou krvných testov dokážeme zistiť, či u pacienta je cukrovka alebo niektoré autoimunitné ochorenia.

Test Tensilon slúži na diagnostiku myasthenie gravis. Princíp testu spočíva vo vstreknutí lieku Tensilon do žily a následne v sledovaní stavu svalov. Okrem toho môžete byť objednaný na RTG, ktoré zistí štrukturálne abnormality okolo oka.

Ako liečiť padanie viečok

Liečba padajúceho viečka závisí od konkrétnej príčiny a závažnosti. V niektorých prípadoch nie je potrebná liečba (napríklad starnutie alebo vrodená vada), ale ak to značne ovplyvňuje vaše videnie, môžete sa rozhodnúť pre liečbu.

V iných prípadoch (ak za vznikom stojí choroba) je potrebná liečba, ktorá sa zamerá nie na ptózu, ale celkovo na chorobu.

Existujú aj okuliare, ktoré slúžia, aby očné viečka nepadali do očí. Táto liečba sa odporúča tým, ktorí majú len dočasnú ptózu alebo nie sú vhodnými kandidátmi na operáciu. Na chronické problémy sa skôr odporúča iný typ liečby.

Chirurgická operácia spočíva v utiahnutí kože a svalstva očného viečka. Tým sa viečko zdvihne nahor do požadovanej polohy. Operácia sa odporúča pacientom s dlhodobou ptózou. U detí slúži operácia aj na zabránenie amblyopie.

Ak za vznikom padnutého viečka stojí ochorenie (cukrovka, myasthenia gravis a iné), budete užívať lieky. Tieto lieky vyliečia chorobu, čo môže následne zlepšiť váš stav padnutých viečok.

Kedy navštíviť lekára

Na zabránenie klesaniu očných viečok neexistuje vôbec nič. Preto ak budete mať príznaky ptózy, je potrebné zájsť za doktorom.

Čím skôr si všimnete ptózu, tým skôr sa u vás zistí ochorenie, ktoré stojí za jej vznikom. To zabezpečí, aby ochorenie neprešlo do závažného stavu. Jedným z takých príznakov je aj opuch očného viečka.

Na záver doplním, že padanie viečok nie je nič bežné, a preto ak sa objaví, navštívte lekára. Neskôr vás to aj tak donúti za ním zájsť, pretože viečka vám budú brániť vo videní.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button