Nedostatok plodovej vody (oligohydramnion)

Nedostatok plodovej vodyNedostatok plodovej vody sa odborne označuje ako oligohydramnion a ide o stav, ktorým sa zaoberajú predovšetkým gynekológovia a pôrodníci. Najprv je nutné povedať si niektoré informácie o plodovej vode. Ide o tekutinu, ktorá sa nachádza v plodovom obale (amínový vak) v maternici u tehotnej ženy a vyvíjajúci sa plod v tejto tekutine pláva.

Tekutina umožňuje správny vývoj plodu, izoluje ho od okolia a chráni ho pred mechanickým poškodením. Plodová voda obsahuje okrem iného aj bunky odlúpené z povrchu plodu a z pokožky odpadnuté drobné chĺpky.

Najprv je plodová voda tvorená presakovaním z pupočníka, neskôr je tvorená aj vylučovacím systémom dieťaťa.

Zjednodušene povedané do nej plod močí a tým zvyšuje jej objem. Celkový objem plodovej vody je premenlivý, klesá ku koncu tehotenstva a k jeho odtoku dochádza počas vlastného pôrodu.

Nedostatok plodovej vody a jeho príčiny


Ľahko znížené množstvo plodovej vody sa môže objaviť ku koncu tehotenstva a v takom prípade nejde o nič vážne.

Ťažký nedostatok môže súvisieť s vývojovými poruchami vylučovacej sústavy plodu vrátane obličiek (tj. buď plod netvorí moč, alebo moč nemôže odtekať), s infekciami maternice, s užívaním niektorých liekov v tehotenstve (napr. ACE inhibítory) a narušenou funkciou placenty.

Oligohydramnion býva prítomný aj u rady chromozomálnych vrodených chýb plodu.

Prejavy

Nedostatok plodovej vody sa počas tehotenstva nemusí nijako prejavovať, jeho dôsledky však môžu byť viditeľné po pôrode.

Vzhľadom k tomu, že voda plod chráni, môžu sa pri jeho ťažkom nedostatku objaviť pomerne vážne komplikácie, ako sú najrôznejšie deformácie hlavy, končatín a trupu plodu.

Dôvodom je natlačenie plodu na stenu maternice, ktoré po dlhšej dobe vedie k odtlačeniu a deformácii vyvíjajúceho sa organizmu. Nepríjemným dôsledkom môžu byť poruchy rastu trupu s nedostatočným vývojom pľúc.

Diagnostika

Znížený objem plodovej vody možno odhadnúť z ultrazvukového vyšetrenia.

Samozrejme nie je možné objem presne zmerať, ale skúsenejší gynekológ môže množstvo plodovej vody odhadnúť vcelku spoľahlivo.

Po samotnom náleze zníženého objemu plodovej vody zvyčajne nasleduje ultrazvukové zhodnotenie prietoku krvi v pupočníku, ktoré umožní zhodnotiť funkciu placenty, a ultrazvukové zhodnotenie veľkosti a základnej anatómie plodu.

Liečba

Nedostatok plodovej vody je lepšie chápať skôr ako príznak, než ako chorobu.

Rozhodne platí, že ťažký oligohydramnionom by mal byť dovyšetrený skúseným gynekológom, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-plodove-vody

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button