Bolesť brucha pred jedlom

Bolesť brucha pred jedlomBolesť brucha pred jedlom nám môže naznačiť, že náš organizmus trpí či už nejakou infekciou, zápalom, alebo ochorením. Narozdiel od bolesti brucha po jedlenie je spôsobená tým, čo človek zjedol. Preto určite nepríde vhod podceniť tento symptóm. Poďme si teda vyjasniť, čo spôsobuje túto bolesť.

Príčiny bolesti brucha pred jedlom

Bolesť brucha pred jedlom súvisí so zápalovým ochorením alebo infekciou tráviacej sústavy, či už v žalúdku, žlčníku alebo v čreve. Za týmito poruchami stoja vírusy, kedy sa infekcia prejavuje najmä pred požitím jedla.

Vred dvanástnika je ochorenie, pri ktorom sa bolesť vyskytuje z dôvodu nejedenia. Vred najviac dráždi žalúdočná kyselina.

Táto kyselina sa vyskytuje v oblasti dvanástnika vtedy, keď je žalúdok prázdny. Preto môžeme povedať, že konzumovanie jedla nám dodá úľavu.

Pri žalúdočnom vrede to funguje podobne, rozdiel je len v tom, že bolesť nám utlmia len niektoré potraviny (napríklad mliečne výrobky).

Niekedy takéto bolesti vznikajú aj v súvislosti s inými problémami. Môže ísť napríklad o pálenie záhy, črevnú alebo žalúdočnú neurózu (spočívajú v narušení funkcie nervového systému), syndróm dráždivého čreva, ale aj stres.

Diagnostika

Váš lekár môže byť schopný diagnostikovať príčinu bolesti žalúdka na základe vašich odpovedí na jeho otázky.

Niekedy však môžu byť potrebné invazívne testy. To by mohlo zahŕňať kolonoskopiu, monitorovanie pH, krvné testy a odber stolice. Je to z toho dôvodu, aby sa zistila presná príčina.

Ako liečiť bolesť brucha pred jedlom

V niektorých prípadoch postačí na uľavenie od bolesti zmena stravovania a životného štýlu.

Neužívajte však lieky bez súhlasu lekára. Tie sa používajú napríklad pri liečbe vredov a ide o antacidá, blokátory protónovej pumpy, no niekedy aj o antibiotiká.

O liečbe ďalších príčin vám povie viac váš lekár.

Kedy navštíviť lekára

Žalúdku nevyhovuje okrem nezdravých potravín s vysokým obsahom mastných kyselín, korenia a cukru aj nepravidelné stravovanie.

Samozrejme, aj alkohol môže urobiť svoje. V takýchto prípadoch však postačí iba upraviť váš jedálniček.

Ak sa ale bolesti objavujú bez zjavnej príčiny niekoľko dní, navštívte lekára, pretože môže ísť a závažné ochorenie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button