Skutočné príbehy

Priateľova matka je alkoholička

Dobrý deň, už dlhšiu dobu sa trápime s priateľovou mamou (60 rokov). Pije asi posledných 15 rokov. Začalo sa to ešte keď žil jej manžel (tiež alkoholik, našli ho mŕtveho doma s penou okolo úst).

Táto pani je na dôchodku, ale predtým pracovala len na rôznych brigádach (privyrobenie si ku vdovskému dôchodku). Raz bola aj na PN kvôli tomu že mala úraz pod vplyvom alkoholu a zlomila si nohu. A dokonca operovať ju museli až na druhý deň, keďže mala značne vypité. Je to naozaj silná alkoholička, väčšinu všetkých peňazí prepije, v opitosti nedokáže chodiť a často sa aj pomočuje.

Pol roka sme sa o ňu starali, dávali jej úplne všetko, doslova sme ju dostali z najhoršieho lebo už vyzerala ako troska. Nemala prístup k peniazom všetko bolo v najlepšom poriadku no aj tak si našla cestu k alkoholu a ani doteraz neviem ako.

Vzdali sme to. Stará sa sama o seba, dáva len časť peňazí na energie, stravu a zvyšok prepije. To už je ale na nej ako sa rozhodne. Vždy potom ako jej prídu peniaze, tak týždeň vkuse len ,,nasáva,,, doslova len chodí po byte a vulgárne nám nadáva a už stihla dať aj pár nevyberaných názvov nášmu ešte nenarodenému dieťatku.

Žijeme pod jednou strechou a je to naozaj veľmi šialené. Je neskutočný humusák, v pivničnej kuchyni narobila totálny chliev a vôbec jej nevadí variť v takom neporiadku. Musíme po naj dezinfikovať kľučky, keď má vypité, pomočuje sa, a keď sa opije z tvrdého alkoholu, nevie ani chodiť. Víno jej dodáva ešte viac energie.

S priateľom sme sa kvôli naj pohádali už nespočetne veľakrát ale vždy prídeme na to, že sa kvôli nej naozaj nemá zmysel sa hádať. Ale keď to už v človeku kypí tak to jednoducho vybuchne a treba to pustiť von.

Zanevreli na ňu už obe jej deti a dcéra jej ani nedáva vnukoch na stráženie. Keď bola toho pol roka \“normálna\“ nepila a bola na PN tak sa o vnúčatá starala cez leto veľmi často. Keď to tak zrátame a jednoducho povieme tak ona pije pokiaľ je za čo. Je to cca 1,5 litra vína behom doobedia a poas večera.

Takýto stav trvá zvyčajne tak 5 dní vkuse a zvyšok mesiaca pije iba občas, ale vždy dodrží svoju dávku \“dávku\“ 1,5 litra. Rátali sme to a je to tak, že tak 10 dní do mesiac je úplne namol.

Naposledy pred Vianoce odišla večer preč, bola trošku opitá z vína a domov prišla úplne namol a v takom stave, že sa trištvrte hodinu váľala po vonku po zemi.

Bola pravdepodobné ešte opitá aj z tvrdého alkoholu. Ten nevieme kto jej ho ulieval. Pravdepodobne nejaký z vrátnika tam kam chodí večer upratovať.

Na druhý deň bola úplne mimo a celý mesiac chodila s opuchnutými lícami a šušlala, že nebolo vôbec rozumieť čo hovorí. Pýtam sa či nie je to nejaký znak poškodenia organov? Lebo problém so zubom to byť nemohol, keďže to mala na oboch stranách. Akýkoľvek problém s alkoholom odmieta a alkoholické liečenie taktiež.

Neviem ako dlho dokáže ľudský organizmus takúto záťaž alkoholom vydržať? Poviem to možné bez akéhokoľvek citu ale mne je naozaj jedno čo s ňou bude (snažím sa s ňou nekomunikovať lebo sa vždy ľan rozčúlim a každý deň musím po naj upratovať ten humus čo po seba necháva – nechcem sa kvôli nej a kvôli dieťaťu ktoré sa nám za chvíľu narodí, nervovo zrútiť).

Trápi ma to len kvôli priateľovi lebo jeho sa to dotýka najviac a jeho samého mrzí že sa musí správať k vlastnej mame tak ako sa momentálne chová.

Dá sa s ňou ešte niečo robiť alebo treba len čakať ako to všetko samo dopadne a poznášať toto všetko aj naďalej? Nikomu neprajem dostať sa do takejto situácie keď by mal mať niekoho pod jednou strechou v domácnosti kto je alkoholik a nadmerne pije.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button