Skutočné príbehy

Občas sa pomočujem, vypijem 2 fľaše vína a už to so mnou vôbec nič nerobí – príbeh 17 ročného Romana

Ahoj, volám sa Roman a mám 17 rokov. Mám veľmi veľké problémy s alkoholom. Začalo to už niekedy v 14 rokoch. Bol som na psychiatrii a dostal som prášky. Nakoniec som si povedal, že to zvládnem sám a podarilo sa. Ale teraz je to horšie a zvládnuť sám to už nedokážem. Vypijem veľmi veľké množstvo alkoholu a nič to so mnou nerobí, akurát nemôžem spať a občas sa pomočujem, iba tak.

Nechcem tu prosiť, nech sa niekto zmiluje a pomôže mi, ale aby mi niekto poradil ako sa toho zbaviť. Nepijem pretože ma to baví, ale pretože mám hrozné depresie. Nikdy som nemal nejako výrazne šťastný život, žijem len s matkou. Teraz v poslednej dobe som mal dvojročný vzťah, ktorý skončil. Bohužiaľ asi práve kvôli tomu alkoholu.

V marci 2015 sa medzi nami stalo niečo čo nás skoro rozdelilo, ale nakoniec sme to zvládli a mohlo to byť všetko v pohode. Ale stále som žil v minulosti a videl jej chyby. Začal som piť viac než je zdravé. A to pravidelne, každý deň. Boli síce dni kedy som nepil, ale chúťky boli stále. Začalo sa to všetko zhoršovať a zhoršovať a došlo to k tomu, že občas sa pomočujem a to druhé ani nechcem vysloviť.

Vedel som, že už to asi nie je zdravé, ale aj napriek tomu všetkému som pil ďalej. Nechcel som prestať. A to len z dôvodu, že som nemusel toľko premýšľať. Je síce pravda, že zo začiatku to bolo hrozné, ale keď už som sa opil do nemoty, tak to bolo super.

Nemusel som premýšľať a mohol som aj spať. Ale teraz posledný týždneň čo som pil – čo sa mimochodom stal ten rozchod, tak zrazu čím viac som pil, tak tým menej som to na sebe pociťoval. Nedá sa povedať koľko presne som toho denne vypil, ale aj dospelý človek by takúto dávku nezvládol. Ale mne to vôbec nič nerobilo.

Dokonca ani dnes. Vypil som skoro dve fľaše vína, a rovnako nič. Teraz len nemôžem spať a mám z toho aj strach. Nechcem sa prebudiť do reality. Asi už je toto moja realita.

Vlastne ani neviem akú radu potrebujem, ale aspoň nejaký názor k tomuto by mi pomohol. Budem si vážiť, keď ma niekto pochopí a nebude veľmi kritický voči môjmu veku.

Veľmi sa ospravedlňujem, že je to dosť slovne prehádzané, ale bohužiaľ mozog už to nejako nezvláda. Všetko čo robím viem, že je zle, ale nemám potrebnú silu s tým niečo urobiť. Všetci, ktorí sa mi snažili pomôcť tak nakoniec skončia, pretože pred pomocou utečiem. Neviem čo ďalej. Ubíja ma ako vidím, že všetko strácam.

Ďakujem za názory a napríklad aj za nejakú tú radu.

Reakcia odborníka:


Roman, pravdu povediac si myslím, že toto nemôžeš zvládnuť sám a že potrebuješ odbornú pomoc. To čo popisuješ by mohlo značiť, že máš už rezistenciu na alkohol (zmnožený enzým alkoholdehydrogenázu) a že si si na alkohol zvykol.

Bohužiaľ mladí ľudia (ako si aj ty) sa závislosti zbavujú oveľa horšie než ľudia napríklad v 30 či 40 rokoch. Dúfam, že ty alebo niekto z tvojho okolia s tým niečo razantnejšie urobíte, inak neviem ako dopadneš.

Veľmi držím palce, nech už sa rozhodneš akokoľvek, aby bolo tvoje rozhodnutie správne.

A tvojho rozchodu je mi ľúto, ale bohužiaľ toto sa ti stane ešte veľakrát a nedá sa to nejako rozumne riešiť (a nevyriešiš to) pitím alkoholu. Keď sa totiž ráno zobudíš, zistíš, že aj keď vypiješ 3 fľaše vína, rozchod bude stále reálny.

Alkohol je dobrý sluha, ale zlý pán. Treba sa vzchopiť a uvedomiť si že žien behá po svete ešte veľmi veľa a nájdeš si lepšiu a krajšiu ako bola tvoja bývalá a budete sa ľúbiť ešte oveľa oveľa viac.

Držím palce, nech sa darí.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button