Skutočné príbehy

Abstinujem od alkoholu už 33 mesiacov

Zdravím všetkých priateľov abstinencie. Tu je môj príbeh. Začal som chlastať v 14 rokoch po smrti matky. Najskôr to boli piatky a soboty na diskotékach, od cca 17 rokov to začalo aj počas týždňa. Pred na a aj po vojne bol prísun alkoholu závislý na peniazoch, ale potom som zohnal dobrú prácu, mal prachy a už to išlo samo.

Od môjho 21 roku bolo pravidlom, že sa opijem niekoľkokrát týždenne a cez víkend niekoľkokrát denne. V ťažkej opitosti som začal hrať na hracích automatoch – čo teraz s odstupom vidím ako cestu do záhuby. Lenže vtedy mi to bolo úplne jedno, vždy sa všetko nejako vyriešilo. Zrazu som skončil rok a pol na ulici, kde jedinou povinnosťou bolo zohnať chlast. Po nejakom čase si ma vzala k sebe jedna pani, že to takto so mnou už ďalej ísť nemôže.

Dva mesiace som sekal poslušnosť, našiel si prácu a bolo dobre. Len do druhej výplaty. Všetko začalo v menšej miere nanovo, síce s miernym nesúhlasom, dalo sa to vraj vydržať. To trvalo cca 2 roky, kedy som sa rozbiehal k čoraz väčšej spotrebe alkoholu.

Skončil som na firemnej ubytovni a začal fest veľa chlastať, nič ma neobmedzovalo. Na víkend bolo potrebných aspoň 4-6 litrov vína, vodka a basa piva. A v týždni sa chodilo na pivo denne. Úplne šialený kolotoč doplňovanie alkoholu do tela.

A potom to prišlo, po týždennom maratóne mi bolo tak zle, že som nevedel čo sa zrazu deje. Docvaklo mi to: môže zato chlast.

Zavolal som nejaké psychologičke a dala mi číslo na psychiatra., tak som mu zavolal. Povedal mi, že ma objedná, ja som mu nato odvetil, že buď hneď teraz, alebo si to rozmyslím, ožeriem sa do nemoty a už neprídem. Napokon som išiel k nemu hneď a vzhľadom nato ako som vyzeral ma chcel nechať okamžite hospitalizovať. Po dlhšom rozhovore som ho presvedčil, že ambulantné liečenie s antabusom je pre mňa lepšie (mal som dlhy).

Antabus (disulfiram) je prvý a najznámejší liekový preparát v liečbe závislých na našom území. Blokuje normálny rozklad alkoholu v pečeni, čím dochádza k istému druhu otravy, nepríjemným fyzickým následkom, vrátane zvracania.

V EÚ sú na liečbu alkoholovej závislosti v súčasnosti povolené štyri lieky:

  • akamprosát,
  • disulfiram,
  • naltrexón,
  • nalmefén.

Stačilo by jedno ďalšie vypitie piva a psychiatrickú liečebňu by som mal istú. Doktor mi povedal kde na antabus budem chodiť, išiel som si ho teda vyzdvihnúť a išiel na prvý \“koktail\“. Celé toto trvalo 4 hodiny. Chodil som na neho 2x týždenne celý rok.Prvé tri mesiace sú kruté, ale potom je život veselší a šťastnejší. Teraz je to 33 mesiacov čo totálne abstinujem a lepšie mi nikdy nebolo.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button