Liečivé rastliny s močopudnými účinkami:

Borievka obyčajná
Latinsky: Juniperus communis Česky: Jalovec obecný Ľudovo: Jalovec, Borievka Čeľaď: Cyprusovité Charakteristika rastliny Borievka obyčajná je ihličnatý vždyzelený ker s tvrdými, pichľavými, zelenomodrými ihlicami v trojpočetných praslenoch. Rastlina je dvojdomá. Na samčích jedincoch sú kvety zoskupené v drobných šišticiach a samičie jedince majú piestikové kvety obalené tromi pármi semenných šupín.

Čakanka obyčajná
Latinsky: Cichorium intybus Česky: Čekanka obecná Ľudovo: Modrý kvet Čeľaď: Čakankovité Charakteristika rastliny čakanka obyčajná Čakanka obyčajná je u nás veľmi známa a rozšírená trváca rastlina. Z jej vretenovitého, rozkonáreného bledožltého koreňa vyrastá v prvom roku prízemná ružica perovito zárezových listov.

Chren dedinský
Latinsky: Armoracia rusticana Česky: Křen selský Ľudovo: Chren, Kren Čeľaď: Kapustovité Charakteristika rastliny Chren dedinský je trváca rastlina s dlhými, hrubými valcovitými koreňmi. Má veľké prízemné listy s podlhovastou vrúbkovanou čepeľou.

Drieň obyčajný
Latinsky: Camus mas Česky: Dřín obecný Ľudovo: Drienka Čeľaď: Drieňovité Charakteristika rastliny Drieň obyčajný je rozkonárený ker alebo strom, vysoký 2 – 5 m. Má krátkostopkalé protistojné, vajcovito kopijovité listy. Obojpohlavné, štvorpočetné drobné žlté kvety s 5 až 10 mm dlhými stopkami sú usporiadané v okolíkoch.

Echinacea purpurová
Latinsky: Echinacea purpurea Česky: Třapatkovka nachová Ľudovo: Divoký kvet prérie Čeľaď: Astrovité Charakteristika rastliny Echinacea purpurová je trváca bylina. Z jej pomerne mohutného kolovitého koreňa vyrastá rozkonárená stonka s vajcovito kopijovitými listami. Na kužeľovitom lôžku kvetného úboru sú v strede zoskupené samičie rúrkovité kvety a po obvode sú ružové až bledopurpurové samčie jazykovité kvety.

Jahoda obyčajná
Latinsky: Fragaria vesca Česky: Jahodník obecný Ľudovo: Jahôdka Čeľaď: Ružovité Charakteristika rastliny Jahoda obyčajná je trváca bylina so vzpriamenou stonkou a nadzemnými poplazmi. Listy sú trojpočetné, vajcovité, s pílkovitým okrajom. Kvetné stonky vyrastajú z pazúch listov a sú zakončené niekoľkými bielymi pät’početnými kvetmi usporiadanými vo vrcholíku.

Jarabina vtáčia
Latinsky: Sorbus aucuparia Česky: Jeřáb ptačí Ľudovo: Jarabina Čeľaď: Ružovité (Rosaceae) Charakteristika rastliny Jarabina vtáčia je stredne veľký strom s riedko rozkonárenou korunou, vo vyšších polohách ker. Striedavé dlhé listy má nepárno perovito zložené zo sediacich vajcovito kopijovitých pílkovitých lístkov.

Jastrabina lekárska
Latinsky: Galega officinalis Česky: Jestřabina lékařská Ľudovo: Jastrabina liečivá,jastrabina,kozia ruta Čeľaď: Bôbovité (Fabaceae) Charakteristika rastliny Jastrabina je trváca bylina, dorastajúca do výšky až 100 cm. Na jej lysej, riedko rozkonárenej rýhovanej stonke vyrastajú z pazúch prilístkov striedavé, nepárno pérovito zložené kopijovité listy, zakončené osťou.

Praslička roľná
Latinsky: Equisetum arvense Česky: Přeslička rolní Ľudovo: Praslica Čeľaď: Prasličkovité Charakteristika rastliny praslička roľná Praslička roľná je výtrusná bylina s plazivým podzemkom. Z rozmnožovacích púčikov podzemku vyrastajú každý rok dvojaké stonky. Veľmi skoro na jar sa objavujú hnedé stonky zakončené výtrusnicami umiestnenými v klase. Po dozretí výtrusov vo výtrusniciach stonky rýchlo zvädnú.

Pýr plazivý
Latinsky: Elytrigia repens Česky: Pýr plazivý Ľudovo: Divé žito, Pejrovka, Pýrnica Čeľaď: Lipnicovité Charakteristika rastliny pýr plazivý Pýr plazivý patrí medzi naše najznámejšie a najhúževnatejšie buriny. Je to trváca bylina s bohato rozkonáreným, článkovaným, až 3 mm hrubým podzemkom, ktorý je bledožltý, hladký a dutý.

Ríbezľa čierna
Latinsky: Ribes nigrum Česky: Černý rybíz Ľudovo: Čierna ríbezľa, Smradlenka, Smrdinka Čeľaď: Egrešovité Charakteristika rastliny ríbezľa čierna Ríbezľa čierna je 120 – 150 cm vysoký ker so vzpriamenými výhonkami, na ktorých sú striedavé okrúhlasté dlhostopkaté troj- až päťpočetné listy. Na líci sú holé a na rube majú žltkasté žliazkaté chlpy.

Rumanček kamilkový
Latinsky: Matricaria recutita Česky: Heřmánek lékařský Ľudovo: harmanček, kamilky, rumanček Čeľaď: Astrovité Charakteristika rastliny rumanček kamilkový Rumanček kamilkový je jednoročná bylina so vzpriamenou, rozkonárenou, 30 až 80 cm vysokou stonkou. Jemné listy sú dvojito perovito strihané, protistojné.

Ruža šípová
Latinsky: Rosa canina Česky: Ruže šípková Ľudovo: Psia ruža, Šípky Čeľaď: Ružovité Charakteristika rastliny ruža šípová Ruža šípová je rozkonárený až 3 metre vysoký ker. Každý rok ruža šípová vyháňa dlhé ovisnuté výhonky, ktoré sa v ďalšom roku rozkonárujú. Listy sú striedavé, nepárno perovito zložené, na okraji pilkovité.

Vinič hroznorodý/pestovaný
Latinsky: Vitis vinifera, tinctoria Česky: Réva vinná Ľudovo: Hrozno Čeľaď: Viničovité Charakteristika rastliny vinič Vinič hroznorodý je popínavý ker so zelenými, neskôr hnedými lysými stonkami, na ktorých vyrastajú dlhostopkaté, dlaňovito laločnaté, na baze srdcovité a na okraji zúbkaté listy, ktoré majú v priemere až 15 cm.

Vres obyčajný
Latinsky: Calluna vulgaris Česky: Vřes obecný Ľudovo: Šedivník Čeľaď: Vresovcovité Charakteristika rastliny vres obyčajný Vres obyčajný je nízky vždyzelený poloker s rozkonárenou, v spodnej časti poliehavou stonkou a vystúpavými tenkými konárikmi. Malé šupinovité listy sú v štyroch radoch pritisnuté k rozkonárenej stonke a navzájom sa prekrývajú.

Zádušník brečtanovitý
Latinsky: Glechoma hederacea Česky: Popenec obecný Ľudovo: Pupenec Čeľaď: Hluchavkovité Charakteristika rastliny zádušník brečtanovitý Zádušník brečtanovitý je trváca bylina s dlhým, horizontálne plazivým podzemkom. Z jeho zakoreňujúcich uzlov vyrastajú poliehavé až vystúpavé hranaté stonky.

Zeler voňavý
Latinsky: Apium graveolens Česky: Miřík celer Ľudovo: Celer Čeľaď: Mrkvovité Charakteristika rastliny zeler voňavý Zeler voňavý je dvojročná rastlina s hľuzovitým koreňom a tmavozelenými lesklými zloženými listami.

Železník lekársky
Latinsky: Verbena officinalis Česky: Sporýš lékařský Ľudovo: Holubia zelinka Čeľaď: Železníkovité Charakteristika rastliny železník lekársky Železník lekársky je trváca bylina s priamou, hranatou, v hornej časti rozkonárenou, dolu drevnatejúcou stonkou, dosahujúcou výšku až 100 cm. Listy sú protistojné, dolné perovito delené, horné kopijovité, tuhé, krátko chlpaté.

Zemežlč menšia
Latinsky: Centaurium erythraea Česky: Zemědým lékařský Ľudovo: Cintária Čeľaď: Horcovité Charakteristika rastliny zemežlč menšia Zemežlč menšia je pomenovaná podľa horkosti celej rastliny. Je to jednoročná až dvojročná, 20 – 40 cm vysoká bylina s prízemnou ružicou listov a štvorhrannou stonkou, v hornej časti rozkonárenou.