Zatal

ZatalZatal je liek, ktorý často predpisujú oční lekári. Účinnou zložkou tohto preparátu je zlúčenina latanoprost.

Zatal a jeho princíp


Latanoprost je látka, ktorá je analógom jedného prostaglandínu. Svojim účinkom zvyšuje odtok vnútroočnej tekutiny, čím znižuje vnútroočný tlak.

Využitie

Zatal je predpisovani očnými lekármi pacientom so zeleným zákalom (glaukómom, konkrétne s otvoreným uhlom), u ktorých chceme dosiahnuť zníženie vnútroočného tlaku.

Podávanie

Odporúčaná dávka je jedna kvapka do postihnutého oka (očí) jedenkrát denne. Optimálny účinok sa dosiahne vtedy, ak je Zatal podávaný večer.

Frekvencia podávania lieku by nemala prekročiť podávanie raz denne, pretože bolo preukázané, že častejšia aplikácia znižuje účinnosť na zníženie vnútroočného tlaku. V prípade vynechania jednej dávky, liečba má pokračovať podaním dávky v obvyklom čase.

Rovnako ako u iných očných kvapiek sa odporúča pre zníženie možnej systémovej absorpcie stlačiť slzný vačok v oblasti vnútorného očného kútika (bodové uzavretie) po dobu jednej minúty. Toto má byť vykonané ihneď po vkvapnutí každej kvapky.

Kontaktné šošovky je potrebné pred podaním očných kvapiek vybrať a po 15 minútach je možné ich opäť vrátiť do oka.

Ak je podávaný viac ako jeden topický očný prípravok, medzi jednotlivými prípravkami je potrebné zachovať časový odstup najmenej piatich minút.

Nevýhody

Medzi veľmi časté nežiadúce účinky po aplikácii lieku Zatal patrí zvýšená pigmentácia dúhovky, mierna až stredne ťažká pigmentácia spojiviek, podráždenie oka (pálenie, pocit piesku v oku, svrbenie, pichanie a pocit cudzieho telesa), zmeny rias a chĺpkov (predĺženie, zosilnenie, pigmentácie, nárast ich počtu) (väčšina prípadov u japonskej populácie).

Ako časté nežiadúce účinky pri liečbe pozorujeme prechodné bodkovité epiteliálne erózie rohovky, väčšinou bez príznakov, blefaritída, bolesť oka. Menej časté sú opuch viečka, suché oko, keratitída, rozmazané videnie, konjunktivitída.

Medzi takzvané zriedkavé nežiadúce účinky vyskytujúce sa vo veľmi malom počte pri liečbe preparátom boli pozorované ochorenia ako iritída/uveitída (väčšina prípadov u pacientov s predispozíciou rizikových faktorov), makulárny edém, symptomatický rohovky edém a erózie, periorbitálny opuch, zlý smer rastu očných rias, ktoré môžu niekedy viesť k podráždeniu oka, ďalší rad rias v štrbine Meibomových žliazok (distichiáza).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button