Zaditen

ZaditenZaditen je liek predpisovaný v očnom lekárstve. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina ketotifén.

Princíp lieku Zaditen


Ketotifén má efekt do istej miery podobný antihistaminikum, pomerne účinné tlmí alergický zápal.

Využitie

Preparát je využívaný najmä v terapii zápalu spojiviek vyvolaného alergickou reakciou. Toto nepríjemné ochorenie sa prejavuje bolesťami, začervenaním a svrbením postihnutého oka.

Zaditen je čistý bezfarebný až nažltlý roztok. Je dostupný v balení s 1 fľaštičkou po 5ml.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe očných kvapiek a bežná dávka pre dospelého človeka je 1-2 kvapky aplikované do postihnutého oka 3-4x denne.

Existuje aj Zaditen SDU, ktorý obsahuje menšie množstvo účinnej látky a ktorý sa podáva v dávke 1 kvapky 2x denne do postihnutého oka (ráno a večer).

V prípade vynechania dávky, je vhodné ju aplikovať ihneď keď si pacient spomenie. Potom sa vrátiť k pravidelnému podávaniu. Nemá sa užívať dvojnásobná dávka, aby sa nahradila vynechaná dávka.

Zaditen môže spôsobiť zahmlené videnie alebo ospalosť.

Ak sa to stane je vhodné počkať kým tieto prejavy nevymiznú, až potom môže pacient viesť motorové vozidlá alebo obsluhovať stroje. Tento liek sa môže používať počas dojčenia.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Liek môže mať miestne vedľajšie účinky, ktoré spočívajú v podráždenia oka sa začervenaním, pálením a bolesťou očí.

Alergickú reakciu na liek nemožno vylúčiť, je však málo pravdepodobná (už vzhľadom k protialergické povahe lieku).

Medzi časté vedľajšie účinky patrí napr. podráždenie oka alebo bolesť, zápal oka. Menej časté vedľajšie účinky sú neostré videnie po vkvapnutí očnej instilácie, suché oko, zmeny na mihalniciach, konjunktivitída (zápal spojovky), zvýšená citlivosť očí na svetlo, viditeľné krvácanie do očného bielka, bolesti hlavy, závraty, vyrážky (môžu aj svrbieť), ekzém (svrbivé, červené, pálive vyrážky), suchosť úst.

Tento liek je vhodné uchovávať mimo dohľadu a dosahu detí. Uchovávať pri teplote do 25 ºC. Nesmie sa používať dlhšie ako 4 týždne po otvorení fľašky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button