Xaleec Combi

Xaleec CombiXaleec Combi je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny – kandesartan patriaci medzi sartany a hydrochlorotiazid, ktorý patrí medzi diuretiká.

Princíp


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a zvýšenie výdaja tekutiny obličkami s poklesom krvného tlaku.

Využitie

Tento liek používame k liečbe vysokého krvného tlaku.

Kombinovaný preparát je vhodný nie ako prvá voľba, ale skôr u doteraz stabilizovaného pacienta, ktorý je liečený väčším množstvom lieku a my chceme znižovať množstvo užívaných tabliet.

Podávanie

Xaleec Combi nesmú pacienti užívať bez odporúčania lekára.

Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 8/12,5 mg – 16/12,5 mg, tj. 8-16 miligramu kandesartanu a k tomu vždy 12.5 miligramu hydrochlorotiazidu.

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. Sartany majú inak efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospironom) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča. Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

O ďalších možných vedľajších účinkoch si prečítajte v článkoch ktoré sú venované spomínaným liekovým skupinám.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/xaloptic-combi

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button