Wamlox

WamloxWamlox je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny – valsartan patriaci medzi sartany a amlodipín, ktorý patrí medzi blokátory kalciových kanálov.

Princíp lieku Wamlox


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k poklesu krvného tlaku.

Wamlox sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku u dospelých, ktorých krvný tlak dostatočne nezníži buď samotný amlodipín alebo samotný valsartan.

Amlodipín patrí do skupiny liečiv nazývaných „blokátory vápnikových kanálov“. Amlodipín bráni prestupu vápnika do steny krvných ciev, čím bráni zužovaniu krvných ciev.

Valsartan patrí do skupiny liečiv nazývaných „blokátory receptorov angiotenzínu II“. Angiotenzín II sa tvorí v tele a spôsobuje zužovanie krvných ciev, čím zvyšuje tlak krvi. Valsartan pôsobí tak, že bráni účinku angiotenzínu II.

Využitie

Preparát používame na liečbu vysokého krvného tlaku.

Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet.

Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu (odborne compliance) pacienta liek.

Podávanie

Preparát sa nesmie užívať bez odporúčania lekára. Liek má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín, najnižšia dávka je 5/80 miligramov (5 mg amlodipínu + 80 mg valsartanu) a najsilnejšia dávka je 10/160 miligramov (10 mg amlodipínu + 160 mg valsartanu).

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne.

Pacienti užívajúci tento liek nesmú jesť grapefruity a piť grapefruitovú šťavu. Grapefruit a grapefruitová šťava môžu zvýšiť hladinu liečiva amlodipín v krvi, čo môže vyvolať nepredvídateľné zosilnenie účinku preparátu na zníženie krvného tlaku.

Tento liek môže vyvolať závraty a ovplyvniť pacientovu schopnosť sústrediť sa. Nie je vhodné aby pacient viedol vozidlá, obsluhovať stroje a vykonávať iné činnosti vyžadujúce sústredenie ak si nie je úplne istý ako naňho tento liek bude pôsobiť.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. Sartany majú inak efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkaliemiu.

Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča. Blokátory kalciových kanálov môžu okrem toho spôsobiť opuchy dolných končatín.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button