Venitan

VenitanVenitan je prípravok , ktorý sa používa na liečbu ochorení žílPatrí do skupiny fytofarmaká a obsahuje aktívnu zložku extrakt z plodov pagaštanu konského (aescín, flavonoidy, rastlinné glykozidy a ďalšie).


Princíp prípravku Venitan

Aescín, flavonoidy, ale aj ostatné zložky preparátu účinkujú na steny krvných žíl, znižujú ich priepustnosť, zlepšujú odtok žilovej krvi z dolných končatín, znižujú riziko vzniku opuchov tkanív a navyše pôsobia ľahko protizápalovo, ba aj antioxidačne.

Využitie

Venitan je rastlinný liek určený na podávanie na kožu pri liečbe ochorení žíl. Preparát sa odporúča používať pri pocitoch ťažoby nôh a pri bolestiach či miernych opuchoch nôh zapríčinených venostázou (chorobné hromadenie krvi v žilách) v dôsledku dlhodobého státia, sedenia alebo počas tehotenstva.

Okrem toho jeho využitie nájdeme aj pri liečbe ťažkostí s kŕčovými žilami, ale aj pri liečbe podliatiny či modriny po úrazoch alebo po infúziách a injekciách.

Podávanie

Vyrába sa v podobe krému, ktorý sa na dolné končatiny (či na iné miesta kože) nanáša v tenkej vrstve viackrát denne. Povrch nanesený krémom by sa nemal masírovať. Preparát by nemal prísť do kontaktu so sliznicami a s očnými tkanivami.

Ak pacient má krčové žily odporúča sa, aby si súčasne obviazal končatinu elastickým obväzom alebo použil elastické sťahujúce pančuchy.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Má len minimum vedľajších účinkov, ktoré sú navyše prakticky vždy nezávažné. Niektorí používatelia môžu mať po požití preparátu tráviace ťažkosti. Zriedkavo sa môže vyskytnúť alergická dermatitída (povrchové zapálenie pokožky), svrbenie, sčervenanie kože, vyrážka a pocit pálenia kože.

Venitan nesmú užívať pacienti, ktorí majú poškodenú pokožku, napr. popáleniny, ekzémy alebo otvorené rany. Liek nie je určený na liečbu detí, ktoré sú mladšie ako 12 rokov.

Krém obsahuje kyselinu sorbovú, ktorá môže vyvolať lokálne kožné reakcie (napr. kontaktnú dermatitídu) a propylénglykol, ktorý môže vyvolať podráždenie pokožky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.