Vellofent

VellofentVellofent je liek, ktorý sa využíva v liečbe bolesti. Jedná sa o opiát, ktorého účinnou zložkou je zlúčenina fentanyl.

Princíp


Fentanyl je syntetické opioidné analgetikum (zlúčenina užívaná ako liek proti bolesti), ktorý pôsobením na určité receptory v centrálnej nervovej sústave tlmí pocity bolesti.

Využitie

Vellofent má využitie v nárazovej liečbe tzv. prelomovej bolesti, ktorá sa môže objaviť u pacientov s nádorovými ochoreniami, ktorí sú už liečení inými opiátmi.

Prelomová bolesť je veľmi silná a vzniká náhle. Z toho dôvodu je dôležité, aby liek účinkoval silno a rýchlo.

Podávanie

Preparát Vellofent sa nesmie užívať bez presného odporúčania lekára. Vyrába sa v podobe podjazykových tabliet o sile 67-800 mikrogramov.

Pri záchvate prelomovej bolesti si pacient jednu tabletu vezme do úst pod jazyk a nechá ju rozpustiť (tableta sa necmúľa, nerozhrýza a neprehĺta).

To umožní rýchle vstrebanie účinnej látky do krvi. Začína sa slabšími formami lieku a dávka sa môže opatrne zvyšovať podľa liečebného efektu.

Nevýhody

Vellofent má podobne ako ostatné opiátové preparáty množstvo nežiaducich účinkov zahŕňajúcich nevoľnosť, vracanie, slabosť, ospalosť, zápchu, zmätenosť, celkový útlm a bolesti brucha.

Zrejme najzávažnejším možným vedľajším účinkom pri predávkovaní je útlm dýchacieho centra. Kombinácia s ďalšími tlmivými látkami alebo s alkoholom môže mať nepredvídateľné účinky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vellofent

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button