Trispan

TrispanTrispan je liek, ktorého najväčšie využitie je v ortopédii a reumatológii. Patrí do skupiny hormóny a jeho účinnou látkou je triamcinolón.

Princíp lieku Trispan


Triamcinolón je steroid a steroidy sú podobné určitému typu hormónov, ktoré si ľudské telo vytvára prirodzene v nadobličkách.

V tomto lieku to je synteticky vyrábaný glukokortikoid, ktorý má vysokú protizápalovú aktivitu.

Vďaka utlmenie zápalových procesov sa hodí na liečbu zápalových neinfekčných ochorení kĺbov.

Využitie

Trispan sa podáva dospelým a dospievajúcim ako liečba bolestí, opuchu a stuhnutosti kĺbov pri zápalovom ochorení kĺbov vrátane reumatoidnej artritídyjuvenilnej idiopatickej artritídy (artritída u detí), osteoartrózy (ochorenie kĺbov spôsobované ich opotrebením) a posttraumatickej artritídy.

Používa sa aj na liečbu synovitídy (mierny opuch tkanív okolo kĺbu), tendinitídy (zápal šliach), burzitídy (zápal jednej alebo viacerých búrz (malé vačky naplnené tekutinou) obsahujúcich synoviálnu tekutinu v tele) alebo epikondylitídy (laterálna bolesť v oblasti lakťa, známa tiež ako tenisový lakeť) .

Podávanie

Trispan sa vyrába v podobe suspenzie vo fľaštičke určenej na injekčnú aplikáciu. Pred aplikáciou sa obsah fľaštičky pretrepe, natiahne do injekcie a aplikuje do postihnutého kĺbu.

Dávka sa pohybuje od 2 do 20 miligramov a určuje ju ošetrujúci ortopéd na základe ťažkostí, veľkosti kĺbu, veku a hmotnosti pacienta.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Kortikoidy môžu spôsobovať celý rad nežiaducich účinkov, no tie sú v tomto prípade vďaka lokálnej aplikácii relatívne vzácne.

Medzi najčastejšie patria iba reakcie v mieste vpichu, ktoré môžu vyvolať ohraničený hnisavý zápal, začervenanie kože, bolesť, opuch alebo poškodenie tkaniva.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú aktívnu tuberkulózou, infekciu herpes simplex v oku, akútnu psychózu alebo generalizovanú plesňovú alebo parazitickú infekciu. Liek nesmú užívať deti, ktoré sú mladšie ako 3 roky.

Trispan obsahuje sorbitol a benzylalkohol, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú na ne precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button