Sustanon

SustanonSustanon je liek, ktorý sa používa pri niektorých hormonálnych poruchách. Patrí do skupiny hormóny a jeho účinnými látkami sú estery ľudského testosterónu (testosterón propionát, testosterón fenylpropionát, testosterón dekanoát a testosterón isokaproát).

Princíp lieku Sustanon


Testosterón je mužský pohlavný hormón, ktorý sa tvorí v semenníkoch. Je potrebný na normálny rast, vývojfunkciu mužských pohlavných orgánov a pre rozvoj sekundárnych mužských pohlavných znakov.

Je nevyhnutný pre rast ochlpenia, vývoj kostí a svalov a stimuluje tvorbu červených krviniek. Taktiež je zodpovedný za hlbší mužský hlas.

Nedostatok testosterónu so sebou nesie viacero problémov, z ktorých najviac viditeľné sú ťažkosti v sexuálnej oblasti. Estery testosterónu pomáhajú tento nedostatok riešiť.

Využitie

Sustanon sa používa u dospelých mužov ako náhrada testosterónu na liečbu rôznych zdravotných problémov zapríčinených nedostatkom testosterónu (mužský hypogonadizmus).

Ten treba potvrdiť dvomi samostatnými vyšetreniami hladiny testosterónu v krvi a tiež musia byť prítomné klinické príznaky, ako napríklad impotencianízke libido, neplodnosťúnava, depresívna nálada alebo rednutie kostí.

Podávanie

Sustanon sa vyrába v podobe injekčného roztoku, ktorý sa aplikuje intramuskulárne – hlboko do svalu (napríklad do sedacieho svalu, do hornej časti stehna alebo do hornej časti ramena).

U dospelého muža je bežná dávka 1 injekcia (1 mililiter roztoku) jedenkrát za tri týždne. Podávanie lieku bez odporúčania lekára je zakázané.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie nežiaduce účinky lieku patria tráviace ťažkosti, zvýšenie krvného tlaku, zmeny nálad, vypadávanie vlasov, nervozita a zvýšenie cholesterolu.

U mužov pravidelne aplikujúcich tento prípravok nemožno vylúčiť zvýšenie rizika rakoviny prostaty. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú nádor prostaty.

Sustanon obsahuje podzemnicový olej, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú alergický na arašidy alebo sóju.

Okrem toho obsahuje aj benzylalkohol, a preto sa nesmie podávať deťom, ktoré sú mladšie ako 3 roky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button