Sturiban

SturibanSturiban je liek, ktorý sa používa v oftalmológii na liečbu zeleného zákalu. Patrí do skupiny oftalmologiká a jeho účinnou zložkou je bimatoprost.


Princíp lieku Sturiban

Bimatoprost je látka, ktorá je syntetickým analógom (analóg = látka podobná svojimi účinkami) jedného prostaglandínu. Svojim účinkom zvyšuje odtok vnútroočnej tekutiny, čím výrazne znižuje vnútroočný tlak.

Využitie

Sturiban sa používa liečbu glaukómu (zeleného zákalu). Liek sa používa na zníženie zvýšeného tlaku v oku a môže sa používať samostatne alebo s inými očnými liekmi nazývanými betablokátory, ktoré taktiež znižujú tlak.

Oko obsahuje priehľadnú vodnatú tekutinu, ktorá vyživuje vnútro oka. Táto tekutina je neustále odvádzaná z oka a je nahradzovaná novou. Ak tekutina nemôže dostatočne rýchlo odtekať, zvyšuje sa tlak vo vnútri oka.

Tento liek zvyšuje množstvo odvádzanej tekutiny. Týmto spôsobom sa znižuje tlak vo vnútri oka. Ak tento vysoký tlak nie je znižovaný, mohlo by to časom viesť k ochoreniu, ktoré sa nazýva glaukóm a nakoniec poškodiť zrak.

Podávanie

Sturiban je nutné obmedziť podľa presného doporučenia očného lekára. Liek sa vyrába v podobe očných kvapiek a bežná dávka u dospelého človeka je 1 kvapka do postihnutého oka denne, väčšinou sa aplikuje večer.

Pacient nesmie používať očné kvapky, pokiaľ má nasadené kontaktné šošovky. Po použití očných kvapiek musí počkať 15 minút a až potom si môže nasadiť kontaktné šošovky.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek najčastejšie spôsobuje podráždenie oka s bolesťou a začervenaním krátko po aplikácii, no to však rýchlo prejde. Medzi menej časté nežiaduce účinky patrí vysychanie spojiviek, nepríjemný pocit cudzieho telesa v oku, unavené oči, zalepené oči, slzenie a rozmazané videnie. Pri dlhodobom užívaní sa môže trvalo zmeniť farba dúhovky oka kvôli zvýšenému ukladaniu hnedého pigmentu. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Sturiban obsahuje benzalkóniumchlorid (konzervačná látka), ktoré môže spôsobiť podráždenie oka alebo zmenu farby mäkkých kontaktných šošoviek.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.