Simethicon

SimethiconSimethicon je voľno predajný výživový doplnok, ktorý využívame pri niektorých tráviacich ťažkostiach. Účinná látka lieku má rovnaký názov – simetikon (simethicon). Ťažkosti prejavujúce sa plynatosťou môžu byť znakom funkčných porúch v žalúdkovo-črevnej oblasti a prejavujú sa pocitom tlaku a plnosti, predčasným pocitom najedenia, grganím, škŕkaním v črevách a nadúvaním. Pri dlhodobom prejave týchto nepríjemných príznakov sa odporúča návšteva špecialistu – gastroenterológa.

Princíp lieku Simethicon


Simetikón mení vlastnosti plynu v črevách (povrchové napätie bublín plynu) a uľahčuje jeho vstrebávanie z tráviaceho traktu.

Indikácie

Už z vyššie uvedeného je jasné, že hlavnou indikáciou prípravku je plynatosť a nadúvanie, ktoré spôsobujú tráviace ťažkosti. Tento liek spôsobí subjektívne úľavu a odchod črevných plynov.

Látka sa môže použiť aj ako pomocná medikácia pri diagnostických vyšetreniach brušnej dutiny (RTG vyšetrenia, sonografia, gastroskopia).

Účinkuje aj na zníženie penenia v črevách pri intoxikácii saponátmi (saponáty (tiež detergenty) sú látky používané na čistenie a umývanie).

Dávkovanie

Deti od 6 rokov a dospelí môžu užiť maximálne 2 kapsuly (80 mg) 3 – 4x denne. Dĺžka liečby je podmienená vývojom ťažkostí.

V prípade potreby sa liek môže užívať aj dlhodobo. Pri RTG vyšetrení a sonografií brucha sa liek nasadí 1 deň pred vyšetrením a to 2 kapsuly 3x denne a ráno pred vyšetrením sa užijú 2 kapsuly. Preparát sa väčšinou užíva krátko po jedle.

Výhody

Simethicon pôsobí iba v čreve a nevstrebáva sa do organizmu, jeho účinok je uspokojivý. Preparát môžu užívať tehotné aj dojčiace ženy.

Nevýhody

Liek nemá žiadne výrazné nežiaduce účinky. Otrava je prakticky vylúčená. Aj veľké množstvá Simethiconu sú znášané bez problémov.

Liečivo v tomto lieku rozkladá penu v žalúdkovo-črevnom trakte výlučne na fyzikálnom princípe.

Simetikón sa nevstrebáva a je chemicky a biologicky nemenný počas prechodu črevom. Vylúčiť zhoršenie tráviacich ťažkostí alebo alergicke reakcie po užití samozrejme nemožno, to však platí pre prakticky akýkoľvek liek.

Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To platí aj pre akékoľvek iné vedľajšie účinky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/simethicon

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button