Septabene

SeptabeneSeptabene je prípravok bežne používaný pri zápalových ochoreniach dutiny ústnej, jeho účinnou zložkou sú zlúčeniny benzydamín a cetylpyridíniumchlorid (cetylpyridin).

Princíp prípravku Septabene


Benzydamín má pri aplikácii na postihnutú sliznicu protizápalový efekt a okrem toho tlmí pocit bolesti.

Cetylpyridíniumchlorid má antiseptické účinky (pôsobí proti infekčným mikroorganizmom).

Využitie

Septabene môže byť použité u zápalov dutiny ústnej ako sú zápaly ďasien, zápaly hltana, zápaly hrtana, afty, apod.

Preparát nielen tlmí zápal, ale pôsobí proti bolesti v krku. Spolu s antibiotikami môže byť liek Septabene použitý ako doplnkový prípravok na terapiu bolesti v krku pri angíne.

Podávanie

Vyrába sa v podobe pastiliek a sprejov. Pastilky sa cmúľajú a sprej sa aplikuje do dutiny ústnej a do krku.

Bežná dávka pre dospelého človeka sú 3-4 pastilky alebo 1-2 vstreky spreja 3-5x denne. Pastilka sa má pomaly rozpustiť v ústach každých 3 až 6 hodín.

Pre dospievajúcich nad 12 rokov je odporúčaná dávka 3-4 pastilky denne. Pre deti od 6 do 12 rokov je odporúčaná dávka 3 pastilky denne. Deti mladšie ako 6 rokov tento prípravok nesmú používať.

Nepoužívajte ho bezprostredne pred jedlom a pitím alebo počas jedla a pitia. Nejedzte ani nepite po dobu aspoň jednej hodiny po použití tohto prípravku.

Neodporúča sa ho používať ihneď pred alebo po čistení zubov.

Nevýhody

Septabene má len minimum vedľajších účinkov, asi najčastejšie je popisovaný pálivý pocit v ústach po aplikácii, ktorý však rýchlo vymizne.

Aplikácia väčšieho množstva prípravku a jeho následné prehltnutie môže vyvolať ľahkú nevoľnosť.

Podobne ako všetky lieky môže mať aj tento prípravok nežiaduce účinky, ktoré sa ale nemusia vyskytnúť u každého.

Zriedkavé bývajú napríklad reakcia z precitlivenosti, žihľavka (urtikária), zvýšená citlivosť kože na slnečné žiarenie (fotosenzitivita), náhle, nekontrolované zúženie dýchacích ciest v pľúcach (bronchospazmus, zúženie priedušiek).

Veľmi zriedkavé (môžu postihnúť až 1 z 10 000 pacientov) môže byť miestne podráždenie v ústnej dutine. Nie je známe (častosť z dostupných údajov): strata citlivosti (znecitlivenie) sliznice dutiny ústnej.

Obyčajne sú tieto nežiaduce účinky prechodné. Avšak keď sa objavia, odporúča sa, aby ste sa poradili so svojím lekárom alebo lekárnikom. Postupujte podľa pokynov v písomnej informácii pre pacienta, znížite tým riziko nežiaducich účinkov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button