Ranisan

RanisanRanisan je liek patriaci medzi lieky proti prekysleniu žalúdka a používa sa na zníženie tvorby žalúdočnej kyseliny. Účinnou látkou preparátu je ranitidín.

Princíp


Ranitidín vie v organizme blokovať bunkové H2 receptory pre histamín, ktoré sa uplatňujú v mechanizme tvorby žalúdočnej kyseliny.

Ranitidín a jemu podobné zlúčeniny preto tvorbu žalúdočnej kyseliny tlmia.

Využitie

Ranisan nie je až tak silný, môžeme ho však použiť pri pálení záhy, pri zápaloch pažeráka spôsobenými návratom žalúdočnej kyseliny a ako prevenciu žalúdočného vredu.

K samotnej liečbe už vzniknutého žalúdočného vredu sa môže predpísať tiež, ale toľko sa nepoužíva, na to dnes existujú už silnejšie lieky.

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, väčšinou sa podáva jedna tableta o sile 150 miligramov denne na večer ako prevencia, alebo jedna tableta ráno a jedna večer pre liečbu už vzniknutého slizničného poškodenia.

Nevýhody

Vedľajšie účinky sú veľmi zriedkavé, niekedy sa objavia bolesti hlavy či sucho v ústach a rôzne nezávažné tráviace ťažkosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ranisan

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button