Rabecole

RabecoleRabecole [Rabekol] je liek patriaci do novšej generácie skupiny blokátorov protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Protónova pumpa je zjednodušene povedané membránový prenášačový systém niektorých žalúdočných buniek (tzv. parietálne bunky), vďaka ktorému sa z týchto buniek do žalúdka vylučuje kyselina chlorovodíková. Zablokovanie protónovej pumpy vedie k zníženiu kyslosti žalúdka. Blokátory protónovej pumpy (BPP) patria medzi najdôležitejšie objavy v terapii ochorení žalúdka. Sú to najmä BPP, vďaka ktorým výrazne poklesla nutnosť operačného riešenie žalúdočných vredov. Účinnou látkou je zlúčenina rabeprazol.

Rabecole a jeho princíp


Účinná látka blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécií žalúdočnej kyseliny.

Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočna kyslosť sa znižuje. Rabeprazol začína účinkovať veľmi rýchlo a účinok po požití trvá až 48 hodín.

Využitie

Rabecole a jemu podobné lieky sa využívajú vo všetkých situáciách, kedy nám vadí nadmerná tvorba žalúdočnej kyseliny.

Sú to najmä žalúdočné vredy a ich komplikácie, prevencia vzniku vredov, ťažšie zápaly pažeráka pri pálení záhy a Zollinger-Ellisonov syndróm. Blokátory protónovej pumpy sa užívajú aj ako súčasť liečby žalúdočnej infekcie Helicobacter pylori spolu s antibiotikami.

Podávanie

Odporúčaná perorálna dávka pre aktívne dvanástnikové vredy aj aktívny benígny žalúdočný vred je 20 mg 1x denne ráno.

U väčšiny pacientov sa aktívne dvanástnikové vredy zahoja počas 4 týždňov. U niektorých pacientov môže byť k zahojeniu potrebná ešte ďalšia štvortýždňové liečba.

U väčšiny pacientov sa aktívny žalúdočný vred zahojí počas 6 týždňov.

Pri erozívnej alebo ulceróznej gastroezofageálnej refluxnej choroby (GERD) je odporúčaná perorálna dávka  20 mg 1x denne po dobu 4 – 8 týždňov.

Pre dlhodobú liečbu možno v závislosti na odpovedi pacienta použiť udržiavaciu dávku 20 mg lieku Rabecole. Táto dávka sa užíva 1x denne.

Symptomatická liečba stredne ťažkej až veľmi ťažkej gastroezofageálnej refluxnej choroby bez ezofagitídy vyžaduje dávku 10 mg 1x denne.

Ak nebolo počas 4 týždňov dosiahnutých úprav symptómov, pacienta treba ďalej vyšetriť. Po odznení príznakov je možné dosiahnuť jej ďalšej kontroly pomocou režimu liečby podľa potreby v dávke 10 mg 1x denne.

Nevýhody

Rabecole má minimum vedľajších účinkov, niekedy sa môžu objaviť neurčité ťažkosti ako je plynatosť, pocity plnosti a zápcha.

Oproti starším blokátorom protónovej pumpy má oveľa menej nežiaducich interakcií s inými súčasne užívanými liekmi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rabecole

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button