Oxypro

OxyproOxypro je liek úspešne používaný pri silnej bolesti, pričom jeho aktívnou zložkou je derivát morfínu, ktorý má názov oxykodón.

Princíp


Oxykodón je silný opiát, ktorý pôsobí na opiátové receptory v mozgu a mieche.

Účinne zvyšuje prah vnímania bolesti a spôsobuje, že vnímaná bolesť je viac tolerovateľná.

Využitie

Oxypro sa používa pri liečbe bolesti, ktorá je pre pacienta veľmi silná a nepríjemná. Medzi príklady patria niektoré pokročilé formy rakoviny alebo ťažká a inak nevyliečiteľná bolesť chrbta.

Výhodou je tabletová forma, ktorá vám umožňuje užívať liek aj v domácom prostredí.

Tento liek sa môže používať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi, veľmi účinná je kombinácia s niektorými nesteroidnými protizápalovými liekmi.

Podávanie

Oxypro sa vyrába vo forme tabliet s hmotnosťou 10 až 80 miligramov.

Je k dispozícii iba na tzv. osobitné tlačivo (kvôli návyku a riziku výroby drog) a nesmie sa za žiadnych okolností používať inak ako predpisuje lekár, ktorý ho predpisuje.

Zvyčajná začiatočná dávka pre dospelého je 1 tableta 10 mg dvakrát denne. Táto dávka sa môže ďalej zvyšovať podľa skutočného účinku.

Nevýhody

Oxypro môže spomaliť pohyby čriev, spôsobiť zápchu a nevoľnosť s zvracaním, ako aj zlú pohyblivosť svalstva močového traktu s rozvojom poruchy odtoku moču.

Zorničky pravidelných užívateľov drog majú tendenciu byť zúžené a objavuje sa sucho v ústach.

Ďalej býva prítomná tiež ospalosť a celkový útlm, pri predávkovaní hrozí strata vedomia s ťažkým respiračným útlmom, ktorý môže človeka usmrtiť.

Pretože to je opiát tak z dlhodobého hľadiska je tento liek návykový. Kombinácia s alkoholom sa v žiadnom prípade neodporúča!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/oxypro

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button