Octanine F

Octanine FOctanine F patrí medzi lieky využívané v hematológii a jeho účinnou zložkou je ľudský koncentrovaný koagulačný faktor IX.

Princíp lieku Octanine F


Ľudský koagulovateľný faktor IX je dôležitou súčasťou koagulačné kaskády, tj. je dôležitý pre správne zrážanie krvi.

Látka sa vyrába pomocou rekombinantnej DNA technológie.

Použitie

Octanine F sa podáva na prevenciu aj liečbu krvácania súvisiaceho s hemofíliou typu B, čo je geneticky podmienená choroba spojená s nedostatkom faktora IX a s tým súvisiace zvýšenou krvácavosťou.

Podávanie

Octanine F sa vyrába ako prášok, ktorý sa rozpustí v rozpúšťadle za vzniku roztoku. Výsledný roztok sa podáva vnútrožilovo.

Dávka je prísne individuálne (závisí od aktuálnej hladiny faktora IX v krvi, typu a ťarchu prípadného krvácania, hmotnosti pacienta, a pod.).

Tento prípravok sa musí použiť len podľa odporúčania skúseného lekára-hematológa.

Počiatočná dávka: Odporúčané jednotky (I.U. faktora IX) = telesná hmotnosť (kg) x potrebný vzostup faktora IX (%) x 1,2

Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi. Použiť sa môže len schválená injekčná/infúzna súprava, pretože sa môže dostaviť neúspech liečby ako výsledok adsorpcie ľudského koagulačného faktora IX na povrch vnútornej steny injekcie/infúzie.

Nie sú známe žiadne skutočnosti, že by podanie koncentrátu ľudského koagulačného faktora IX ovplyvnilo schopnosť viesť motorové vozidlo alebo obsluhovať stroje.

Prípravok sa má podávať gravidným alebo dojčiacim ženám len v prísne indikovaných prípadoch.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Octanine F väčšinou žiadne nežiaduce reakcie nespôsobuje, avšak u niektorých ľudí môžu po podaní vzniknúť alergické reakcie vrátane tých závažných (anafylaktický šok).

Varovanie: Čas použiteľnosti prípravku je 2 roky za podmienok uchovávania pri teplote +2°C až +8°C. Prípravok sa nesmie použiť po uplynutí času použiteľnosti vyznačenom na obale.

Prípravok sa uchováva pri teplote vyznačenej na obale. Nezmrazuje sa.

Ak je chladiaci priestor obmedzený, v chladničke sa uchovávajú len injekčné liekovky s koncen-trátom; ostatné vybavenie súpravy a voda na injekciu sa môžu uchovávať pri izbovej teplote.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button