Nulsora

NulsoraNulsora sa radí do rodiny tzv. potratových tabletiek. Jedná sa o liek používaný po nechránenom pohlavnom styku, pri ktorom mohlo dôjsť k nechcenému otehotneniu. Účinnou zložkou prípravku je zlúčenina levonorgestrel.

Princíp lieku Nulsora


Levonorgestrel je synteticky vyrobený derivát ženského pohlavného hormónu progesterónu.

Svojim účinkom ovplyvní ženskú pohlavnú sústavu, bráni oplodnenia vajíčka a oplodnenému vajíčku zabráni uhniezdiť sa v maternici.

Využitie

Nulsora sa používa po nechránenom pohlavnom styku ako núdzové riešenie na zabránenie otehotnenia. Hoci sa o preparátoch tohto typu hovorí ako o „potratových pilulkách“, ide predsa len o odlišnú situáciu než u bežne vykonávaných potratov.

Podávanie

Tableta musí byť použitá čo najskôr, najlepšie do 12 hodín, najneskôr však do 72 hodín po nechránenom styku.

Ak pacientka v priebehu troch hodín po požití tablety zvracia, treba ihneď užiť inú tabletu.

Ženám, ktoré užívali počas posledných 4 týždňov lieky indukujúce enzýmy a potrebujú použiť núdzovú antikoncepciu, je odporúčané použiť nehormonálnu antikoncepciu, tj. Cu-IUD, alebo dvojnásobnú dávku levonorgestrelu (tj. 2 tablety naraz), a to u tých žien, ktoré nie sú schopné alebo nechcú používať Cu-IUD.

Liek Nulsora 1,5 mg sa môže použiť v každom období menštruačného cyklu, ak menštruácia nie je oneskorená.

Po užití núdzovej antikoncepcie sa odporúča používať lokálne bariérové metódy (kondóm, cervikálny pesar, pošvový pesar) až do začiatku ďalšieho menštruačného cyklu. Použitie levonorgestrelu nie je kontraindikáciou pokračovania hormonálnej antikoncepcie.

Nevýhody

Nulsora svojím silným hormonálnym pôsobením vyvolá v tele ženy dočasnú hormonálnu nerovnováhu a tým vyvoláva celú radu nepríjemných vedľajších účinkov.

Patrí medzi ne bolesť hlavy, nevoľnosť a vracanie, bolesti v podbrušku, pocit napätia a bolesti prsníkov, rozhodenie menštruačného cyklu (predčasná a oneskorená krvácanie) apod.

Efektívnosť lieku nie je stopercentná a aj napriek jeho použitiu môže dôjsť k otehotneniu. Zväčšujúcu sa doba uplynutá medzi súložou a užitím tabletky znižuje šancu na žiaduci účinok.

Vzhľadom k nežiaducim účinkom je však lepšie jeho použitiu zabrániť užívaním hormonálnej antikoncepcie a väčšou zodpovednosťou v sexuálnom živote.

Nutné je mať na vedomie, že prípravky tohto typu podobne ako klasická hormonálna antikoncepcia nechráni ženu pred pohlavnými chorobami.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button