Nidrazid

NidrazidNidrazid je liek, ktorý patrí medzi lieky proti tuberkulóze (antituberkulotiká). Jeho účinnou zložkou je zlúčenina izoniazid.

Princíp lieku Nidrazid


Izoniazid, liečivo lieku Nidrazid, je liek pôsobiaci proti pôvodcovi tuberkulózy.

Pri liečení tejto choroby sa používa v kombinácii s inými protituberkulóznymi liekmi, aby sa tak zabránilo vzniku rezistencie (strate účinnosti) týchto liekov. Liečenie je dlhodobé. V prevencii tuberkulózy sa Nidrazid používa samostatne.

Využitie

Nidrazid sa používa na liečbu všetkých pľúcnych aj mimopľúcnych foriem tuberkulózy a na profylaxiu jej pľúcnych foriem.

Podávanie

Liečba musí byť riadená skúseným lekárom (väčšinou pľúcny lekár) a podávanie lieku bez jeho odporúčanie je prísne zakázané.

Dávkovanie určuje vždy lekár, je nutné dodržiavať presne jeho pokyny.

Existujú rôzne dávkovacie režimy, pri každodennom podávaní sa užívajú dávky nižšie, dospelí zvyčajne 3 tablety naraz. Nidrazid sa tiež dá užívať len 2-krát týždenne, jednotlivá dávka nemá potom presiahnuť 9 tabliet.

sa môžu užívať ako pred jedlom, tak pri jedle a dostatočne sa zapíjajú tekutinou.

Počas liečby sa odporúča nepiť alkoholické nápoje pre nebezpečenstvo poškodenia pečene.

Účinky Nidrazidu a iných súčasne podávaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Preto je nutné informovať lekára o všetkých liekoch, ktoré v súčasnej dobe pacient užíva, a to na lekársky predpis aj bez neho.

Bez súhlasu lekára nie je vhodné užívať súčasne s Nidrazidom žiadne voľnopredajné lieky.

Nevýhody

Hlavným problémom lieku je jeho toxicita voči pečeňových tkanív (hepatotoxicita). Pri užívaní lieku často dochádza k zvýšeniu pečeňových testov a nemožno vylúčiť ani zlyhanie pečene.

Z menej závažných nežiaducich účinkov sa objavujú tráviace ťažkosti (nevoľnosť, nechutenstvo), príznaky polyneuropatie, bolesti hlavy a alergické reakcie.

Pri liečbe vyššími dávkami môže dôjsť k nedostatku pyridoxínu (vitamínu B6) v organizme a tým ku zvýšenému výskytu niektorých nežiaducich účinkov.

Preto lekár môže v niektorých prípadoch odporučiť súčasné užívanie pyridoxínu.

Liek sa nesmie používať po uplynutí doby použiteľnosti vyznačenej na obale. Liek je vhodné uchovávať v suchu, pri teplote 10 – 25 °C a chrániť pred svetlom.

Uchovávať mimo dosahu a dohľadu detí!

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button