Mivacron
Mivacron je preparát, ktorý býva využívaný najmä v anestéziológii. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina mivakurium (presnejšie mivakurium-chlorid).
Princíp lieku Mivacron
Mivakurium blokuje nervosvalový prenos (pôsobí na nikotínové cholinergné receptory na nervosvalovej platničke) a vďaka tomu výrazne znižuje napätie kostrových svalov, čo označujeme ako myorelaxačný účinok.
Látka má rýchly nástup a skôr krátkodobý účinok.
Použitie
Mivacron možno využiť na navodenie svalovej relaxácie v rámci celkovej anestézie (uspanie) pred operačným zákrokom.
Vďaka zníženému odporu svalov sa výrazne uľahčí prevedenie intubácie.
Podávanie
Mivacron sa vyrába ako roztok určený na intravenózne podanie. Dávka je prísne individuálne a liek smie používať iba skúsený lekár, zvyčajne ide o anestéziológa.
Mivacron pacientovi môže byť podaný napr. formou jednorazovej injekcie do žily, formou kontinuálne (nepretržité) infúzie do žily (týmto spôsobom je liečivo podávané pomaly po dlhšie časové obdobie).
Lekár rozhodne, akým spôsobom a v akej dávke bude pacientovi liek podaný.
Spôsob podania a dávka závisí na pacientovej telesnej hmotnosti, požadovanom rozsahu a dĺžke trvania uvoľnenie svalstva, pacientovej očakávanej odpovede na liečbu.
Riadiť a obsluhovať stroje môže byť krátko po podstúpení operácie nebezpečné.
Lekár zvyčajne povie, ako dlho má pacient vyčkať, než znovu bude môcť riadiť alebo obsluhovať stroje. Tento liek sa neodporúča podávať tehotným a dojčiacim ženám.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Mivacron vedie k zástave dýchania, preto musí podanie nasledovať intubácia so zaistenou ventiláciou po dobu pôsobenia prípravku.
Ďalšie možné vedľajšie účinky zahŕňajú napríklad zúženie priedušiek, prechodné zníženie krvného tlaku a alergické reakcie.
Medzi veľmi časté vedľajšie účinky patria napr. návaly – pocity horúčavy a návalu krvi do hlavy sprevádzané začervenaním v hornej polovici tela a potením.
Menej časté vedľajšie účinky sú napr. zrýchlená srdcová činnosť, zníženie krvného tlaku, sipot alebo kašeľ, vyrážka, červené sfarbenie kože.
Z mikrobiologického hľadiska sa má liek použiť okamžite.
Ak nie je použitý okamžite, za čas a podmienky uchovávania prípravku po otvorení pred použitím je zodpovedný používateľ a normálne by nemali byť dlhšie ako 24 hodín pri 2 až 8 ° C.
Použité zdroje: základné zdroje textu