Larymed

LarymedLarymed je voľne predajný prípravok bežne užívaný pri zápalových ochoreniach dutiny ústnej. Patrí do skupiny otorinolaryngologiká a jeho účinnou látkou je benzydamín.

Princíp lieky Larymed


Benzydamín pri aplikácii vykazuje lokálnu protizápalovú a analgetickú aktivitu a pôsobí lokálnym anestetickým účinkom na sliznicu ústnej dutiny, čím tlmí pocit bolesti.

Využitie

Larymed sa používa u zápalov dutiny ústnej ako sú zápaly ďasien, zápaly hltana, afty a podobne. Preparát nielen tlmí zápal, ale pôsobí proti bolesti v krku.

Spolu s antibiotikami môže byť liek použitý ako doplnkový liek na terapiu bolesti v krku pri angíne.

Podávanie

Larymed sa vyrába v podobe ústneho spreja, ktorý sa aplikuje priamo do úst. Odporúčaná dávka pre dospelých pacientov a pre deti staršie ako 12 rokov je 4 až 8 strekov spreja 2 až 6 krát denne.

Pre deti od 6 do 12 rokov je bežná dávka 4 streky spreja 2 až 6 krát denne.

Deti mladšie ako 6 rokov užívajú 1 strek spreja na 4 kg telesnej hmotnosti 2 až 6 krát denne. Bez ohľadu na telesnú hmotnosť sa nesmie používať viac ako 4 streky naraz.

Liek sa nesmie užívať častejšie ako raz za 1,5 až 3 hodiny. Okrem toho liečba týmto liekom nesmie trvať dlhšie ako 7 dní bez porady s lekárom.

Po aplikácii spreja sa pacient musí vyhnúť jedeniu alebo pitiu, pokiaľ liek spôsobuje stŕpnutie. Je to z toho dôvodu, aby liek úplne účinkoval.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu má Larymed len minimum vedľajších účinkov, ktorých pravdepodobnosť je pomerne malá.

Medzi najčastejšie patrí stŕpnutie alebo pálčivý pocit v ústnej dutine alebo hrdle po aplikácii. Táto reakcia je spojená s normálnym pôsobením lieku a po krátkej dobe zmizne.

V ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť nevoľnosť alebo zvracanie, čo je spôsobené dráždivým reflexom hrdla v súvislosti s podávaním lieku. Tieto príznaky spontánne prestanú po prerušení podávania lieku.

Okrem toho nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá je však veľmi zriedkavá.

Tento liek sa neodporúča užívať tehotným alebo dojčiacim ženám, aj keď je riziko pomerne malé.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button