Larymed

LarymedLarymed je voľne predajný prípravok bežne užívaný pri zápalových ochoreniach dutiny ústnej. Patrí do skupiny otorinolaryngologiká a jeho účinnou látkou je benzydamín.


Princíp lieky Larymed

Benzydamín pri aplikácii vykazuje lokálnu protizápalovú a analgetickú aktivitu a pôsobí lokálnym anestetickým účinkom na sliznicu ústnej dutiny, čím tlmí pocit bolesti.

Využitie

Larymed sa používa u zápalov dutiny ústnej ako sú zápaly ďasien, zápaly hltana, afty a podobne. Preparát nielen tlmí zápal, ale pôsobí proti bolesti v krku. Spolu s antibiotikami môže byť liek použitý ako doplnkový liek na terapiu bolesti v krku pri angíne.

Podávanie

Larymed sa vyrába v podobe ústneho spreja, ktorý sa aplikuje priamo do úst. Odporúčaná dávka pre dospelých pacientov a pre deti staršie ako 12 rokov je 4 až 8 strekov spreja 2 až 6 krát denne. Pre deti od 6 do 12 rokov je bežná dávka 4 streky spreja 2 až 6 krát denne.

Deti mladšie ako 6 rokov užívajú 1 strek spreja na 4 kg telesnej hmotnosti 2 až 6 krát denne. Bez ohľadu na telesnú hmotnosť sa nesmie používať viac ako 4 streky naraz.

Liek sa nesmie užívať častejšie ako raz za 1,5 až 3 hodiny. Okrem toho liečba týmto liekom nesmie trvať dlhšie ako 7 dní bez porady s lekárom.

Po aplikácii spreja sa pacient musí vyhnúť jedeniu alebo pitiu, pokiaľ liek spôsobuje stŕpnutie. Je to z toho dôvodu, aby liek úplne účinkoval.

Bio a Raw potraviny

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu má Larymed len minimum vedľajších účinkov, ktorých pravdepodobnosť je pomerne malá. Medzi najčastejšie patrí stŕpnutie alebo pálčivý pocit v ústnej dutine alebo hrdle po aplikácii. Táto reakcia je spojená s normálnym pôsobením lieku a po krátkej dobe zmizne.

V ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť nevoľnosť alebo zvracanie, čo je spôsobené dráždivým reflexom hrdla v súvislosti s podávaním lieku. Tieto príznaky spontánne prestanú po prerušení podávania lieku. Okrem toho nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá je však veľmi zriedkavá.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Tento liek sa neodporúča užívať tehotným alebo dojčiacim ženám, aj keď je riziko pomerne malé.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.