Vyliec.sk > Liek > Invanz

Invanz

InvanzInvanz je antibiotikum zo skupiny karbapenémov a jeho účinnou látkou je zlúčenina ertapeném.


Princíp lieku Invanz

Ertapeném, to je antibiotikum betalaktámovej skupiny a jeho najväčšou úlohou je blokovať baktériám schopnosť tvorby ich bunkovej steny a tým pomáhať ničiť bakteriálne bunky.

Má schopnosť ničiť široké spektrum baktérií (mikróbov), ktoré spôsobujú infekcie v rôznych častiach tela. Používa sa na liečbu týchto typov infekcie:

  • infekcia brucha
  • infekcia postihujúcu pľúca (zápal pľúc)
  • gynekologické infekcie
  • infekcia kože chodidla u diabetických pacientov

alebo preventívne:

  • prevencia infekcií operačného miesta po chirurgickom zákroku na hrubom čreve alebo konečníka u dospelých

Využitie

Tento liek sa v žiadnom prípade nesmie používať u bežných infekcií. Jedná sa o totiž veľmi účinné antibiotikum a nadmerné používanie by mohlo viesť k vzniku bakteriálnej odolnosti.

Karbapenémy predstavujú jednu z posledných línií obrany proti bakteriálnym infekciám a o ňu nesmieme prísť. Invanz sa využíva u otráv krvi, u závažných močových infekcií, gynekologických zápalov a zápalov pľúc a u zápalov pobrušnice.

Podávanie

Invanz vám vždy pripraví a intravenózne (do žily) podá lekár alebo iný zdravotnícky pracovník. Odporúčaná dávka tohto lieku pre dospelých a dospievajúcich vo veku 13 rokov a starších je 1 gram (g) podaný jedenkrát za deň. Odporúčaná dávka pre deti vo veku od 3 mesiacov do 12 rokov je 15 mg/kg podaná dvakrát denne (neprekročiť dávku 1 g/deň). Váš lekár rozhodne, koľko dní potrebujete liečbu dostávať.

Na prevenciu infekcií operačného miesta po chirurgickom zákroku na hrubom čreve alebo konečníku je odporúčaná dávka tohto lieku 1 g podaná ako jednotlivá intravenózna dávka 1 hodinu pred chirurgickým zákrokom.

Je veľmi dôležité, aby ste pokračovali v liečbe týmto liekom tak dlho, ako vám ho lekár predpisuje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Invanz môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Od uvedenia lieku na trh boli hlásené závažné alergické reakcie (anafylaxia), príznaky z precitlivenosti (alergické reakcie vrátane vyrážky, horúčky, nezvyčajných výsledkov vyšetrení krvi).

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Prvé príznaky závažnej alergickej reakcie môžu zahŕňať opuch tváre alebo hrdla. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite to povedzte svojmu lekárovi, pretože môžete potrebovať okamžitú lekársku pomoc.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.