Invanz

InvanzInvanz je antibiotikum zo skupiny karbapenémov a jeho účinnou látkou je zlúčenina ertapeném.

Princíp lieku Invanz


Ertapeném, to je antibiotikum betalaktámovej skupiny a jeho najväčšou úlohou je blokovať baktériám schopnosť tvorby ich bunkovej steny a tým pomáhať ničiť bakteriálne bunky.

Má schopnosť ničiť široké spektrum baktérií (mikróbov), ktoré spôsobujú infekcie v rôznych častiach tela. Používa sa na liečbu týchto typov infekcie:

  • infekcia brucha
  • infekcia postihujúcu pľúca (zápal pľúc)
  • gynekologické infekcie
  • infekcia kože chodidla u diabetických pacientov

alebo preventívne:

  • prevencia infekcií operačného miesta po chirurgickom zákroku na hrubom čreve alebo konečníka u dospelých

Využitie

Tento liek sa v žiadnom prípade nesmie používať u bežných infekcií. Jedná sa o totiž veľmi účinné antibiotikum a nadmerné používanie by mohlo viesť k vzniku bakteriálnej odolnosti.

Karbapenémy predstavujú jednu z posledných línií obrany proti bakteriálnym infekciám a o ňu nesmieme prísť.

Invanz sa využíva u otráv krvi, u závažných močových infekcií, gynekologických zápalov a zápalov pľúc a u zápalov pobrušnice.

Podávanie

Invanz vám vždy pripraví a intravenózne (do žily) podá lekár alebo iný zdravotnícky pracovník.

Odporúčaná dávka tohto lieku pre dospelých a dospievajúcich vo veku 13 rokov a starších je 1 gram (g) podaný jedenkrát za deň.

Odporúčaná dávka pre deti vo veku od 3 mesiacov do 12 rokov je 15 mg/kg podaná dvakrát denne (neprekročiť dávku 1 g/deň). Váš lekár rozhodne, koľko dní potrebujete liečbu dostávať.

Na prevenciu infekcií operačného miesta po chirurgickom zákroku na hrubom čreve alebo konečníku je odporúčaná dávka tohto lieku 1 g podaná ako jednotlivá intravenózna dávka 1 hodinu pred chirurgickým zákrokom.

Je veľmi dôležité, aby ste pokračovali v liečbe týmto liekom tak dlho, ako vám ho lekár predpisuje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Invanz môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Od uvedenia lieku na trh boli hlásené závažné alergické reakcie (anafylaxia), príznaky z precitlivenosti (alergické reakcie vrátane vyrážky, horúčky, nezvyčajných výsledkov vyšetrení krvi).

Prvé príznaky závažnej alergickej reakcie môžu zahŕňať opuch tváre alebo hrdla. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite to povedzte svojmu lekárovi, pretože môžete potrebovať okamžitú lekársku pomoc.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button