Hexoral

HexoralHexoral liek bežne predpisovaný pri zápaloch nosohltana a pri bolestiach v krku. Jeho účinné látky sú zlúčenina benzokaín a chlórhexidín.

Princíp lieku Hexoral


Benzokaín funguje ako lokálne anestetikum, pri pôsobení na sliznice tlmí bolestivé vnemy pôsobením na nervové zakončenia v tkanivách.

Chlórhexidín má slabé dezinfekčné účinky a pomáha hubiť niektoré baktérie a vírusy v ústach a v hrdle.

Použitie

Tento preparát sa používa preventívne v období zvýšeného nebezpečenstva infekcií, ako sú chrípka a choroby z nachladnutia.

Ďalej sa používa pri katarálnych nehnisavých zápaloch hltana a hrtana, pri bolestiach v hrdle a pri zápaloch a slizníc ústnej dutiny, ktoré sa prejavujú opuchnutím, sčervenaním a zvýšenou citlivosťou alebo bolestivosťou sliznice ústnej dutiny, či drobným krvácaním ústnej dutiny.

Pomôcť môže aj u áft, zápalov ďasien a pri bolesti hrdla u angíny (liek sám o sebe však angínu nevylieči, k tomu musia byť nasadené antibiotiká).

Podávanie

Prípravok sa vyrába v podobe pastiliek. Bežná dávka u dospelého je jedna pastilka každé 3 hodiny.

Pastilky sa neprehltajú, ale nechajú sa rozpustiť v ústach, aby lepšie účinkovali. Pokiaľ lekár neurčí inak, užívajú deti od 4 rokov, mladiství a dospelí 1 pastilku niekoľkokrát denne.

Pastilka sa nechá voľne rozplynúť v ústach. Liečbu je vhodné začať čo možno najskôr po objavení sa prvých príznakov ochorenia a pokračovať v nej preventívne ešte niekoľko dní po odznení ťažkostí.

Deťom od 4 do 12 rokov sa môžu podať maximálne 4 pastilky denne! Dospelí môžu užiť maximálne 8 pastiliek dennePastilky sa nesmú podávať deťom do 4 rokov!

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento prípravok môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Daný liek nemá žiadne konkrétne vedľajšie účinky, po užití môže sliznica chvíľu páliť, to však rýchlo prejde. Veľmi zriedkavo boli popisované alergické reakcie s vyrážkami a opuchy tkanív krku.

Pri dlhodobejšom užívaní preparátu je možná prechodná porucha vnímania chuti a pocit necitlivosti jazyka.

Dlhodobé užívanie môže taktiež viesť k zafarbeniu zubnej skloviny, ktorému sa dá zabrániť starostlivou ústnou hygienou.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button