Gardasil

GardasilGardasil nie je liek v pravom slova zmysle, ide o vakcínu určenú proti niektorým kmeňom HPV vírusov. Účinnou zložkou sú čistené, vírusu podobné častice zodpovedajúce HPV vírusu 6, 11, 16 a 18.

Princíp


Neinfekčné častice boli synteticky vyrobené modernou technológiou využívajúcou rekombinácie DNA.

Jednoducho povedané sú tieto látky stavbou podobné HPV vírusu kmeňa 16 a 18 a vďaka tomu si po kontakte s nimi môže telo proti spomínaným vírusom vytvoriť imunitu.

Využitie

Gardasil sa podáva dievčatám pred začatím pohlavného života, aby ich ochránil pred HPV vírusom typu 6,11, 16 a 18.

Tieto typy vírusov sú okrem iného jedni z najčastejších pôvodcov rakoviny krčka maternice. Okrem toho môžu tieto vírusy spôsobovať vznik análneho karcinómu a bradavíc.

Zaočkovaní môžu byť aj chlapci, dochádza k zníženiu rizika prenosu vírusu po začatí sexuálneho života na partnerky.

Podávanie

Gardasil sa vyrába v podobe suspenzie, ktorá je podaná injekciou do svalu ramena alebo do stehna.

Ideálna doba podania je začiatok dospievania ešte pred začiatkom pohlavného života, väčšinou medzi 9-14. rokom.

Bežne je vakcína podaná v dvoch dávkach v časovom rozmedzí 6 mesiacov. Vakcína by nemala byť podaná človeku, ktorý práve prekonáva akútne infekčné ochorenie.

Nevýhody

Gardasil nemáva výrazné vedľajšie účinky, aj keď po jeho aplikácii nemožno vylúčiť bolesť a začervenanie v mieste aplikácie, nevoľnosť, zvýšenú teplotu a rozvoj alergickej reakcie.

Je tiež nutné mať na pamäti, že vakcína iba výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice (a ostatných spomínaných ochorení), ale úplne ho nevylučuje.

Očkovaná žena by preto mala počas života podstupovať preventívne gynekologické vyšetrenia rovnako ako žena nezaočkovaná.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/gardasil

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button