Eperzan

EperzanEperzan je novší liek na liečbu cukrovky. Patrí do skupiny antidiabetiká a jeho účinnou látkou je albiglutid.

Princíp lieku Eperzan


Albiglutid je syntetická látka chemicky podobná zlúčenine známej ako glukagón-like peptid-1 (GLP-1).

Albiglutid zvyšuje v tele tvorbu inzulínu, znižuje tvorbu hormónu glukagón, spomaľuje vstrebávanie cukrov z tráviaceho traktu a tým uspokojivo znižuje krvnú hladiny glukózy.

Využitie

Eperzan sa používa v liečbe cukrovky 2. typu. Cukrovka 2. typu vzniká, keď telo netvorí dostatočné množstvo inzulínu alebo keď inzulín vytvorený v tele nepôsobí tak dobre, ako by mal.

Cukrovka sa môže vyvinúť aj vtedy, ak telo vytvára priveľa glukagónu.

Nejedná sa zvyčajne o liek prvej voľby, skôr sa užíva do kombinácií s perorálnymi antidiabetikami, ak nemajú dostatočný účinok. Menej často býva kombinovaný aj s bazálnym inzulínom.

Podávanie

Eperzan sa vyrába v podobe prášku, ktorý je po rozpustení určený na injekčnú aplikáciu.

Liek sa podáva striktne pod kožu (brucho, stehno, či horná časť ramena) a bežná dávka pre dospelého človeka je 30 až 50 miligramov prípravku aplikovaných 1x týždenne.

Liek sa podáva raz týždenne v ten istý deň v každom týždni. Deň podávania možno zmeniť, ak je to nutné, a ak posledná dávka bola podaná pred 4 alebo viac dňami.

Liek možno podávať v akúkoľvek dennú dobu bez ohľadu na príjem potravy.

Aplikovať tento liek bez odporúčania lekára je pochopiteľne zakázané. Je veľmi dôležité, aby sa počas používania Eperzanu pokračovalo v dodržiavaní odporúčaní lekára týkajúcich sa diéty a životného štýlu.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Pri užívaní lieku sa môžu objaviť rôzne tráviace ťažkosti ako sú strata chuti do jedla, hnačka alebo nevoľnosť, väčšinou však rýchlo odznejú.

Z vážnejších a vzácnejších komplikácií môže liek vyvolať akútnu pankreatitídu.

Podobne ako perorálne antidiabetiká môže aj Eperzan vyvolať hypoglykémiu, riziko rastie pri nepravidelnom príjme potravy a nedodržiavaní režimových odporúčaní, ktoré boli stanovené lekárom.

Taktiež u niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek sa nesmie podávať pacientom mladším ako 18 rokov. Okrem toho sa neodporúča pacientkam počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button