Emozul

EmozulEmozul je liek patriaci do novšej generácie skupiny blokátorov protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Účinnou látkou je zlúčenina ezomeprazol.

Princíp lieku Emozul


Ezomeprazol je slabá báza a je koncentrovaná a premenená na aktívnu formu vo vysoko kyslom prostredí sekrečných kanálikov.

Účinná látka lieku blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekréciu žalúdočnej kyseliny.

Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočnej kyslosť sa znižuje.

Použitie

Emozul a príbuzné lieky sa využívajú vo všetkých situáciách, kedy pacientovi vadí nadmerná tvorba žalúdočnej kyseliny.

Sú to najmä žalúdočné vredy a ich komplikácie, prevencia vzniku vredov, ťažšie zápaly pažeráka pri pálení záhy a Zollinger-Ellisonov syndróm.

Blokátory protónovej pumpy sa užívajú aj ako súčasť liečby žalúdočné infekcie Helicobacter pylori spolu s antibiotikami.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu.

V tabletovej forme sa väčšinou podáva jedna tableta denne o sile 20-40 miligramov. Predtým sa odporúčalo podávanie večer, teraz sa skôr odporúča podávanie v ranných hodinách.

Kapsuly sa majú prehltnúť celkom s trochou vody. Kapsuly by sa nemali žuvať ani drviť.

Pre pacientov, ktorí majú ťažkosti s prehĺtaním, sa môžu kapsuly otvárať a vnútro kapsuly sa zmieša do polovice pohára nesýtenej vody.

Žiadne iné tekutiny by sa nemali používať, pretože enterosolventný povlak môže byť rozpustený.

Pre pacientov, ktorí nemôžu prehltnúť, sa kapsuly môžu otvoriť a obsah kapsuly sa zmieša s nesýtenou vodou a podáva sa cez žalúdočnú trubicu.

Je dôležité, aby bola vhodnosť vybranej striekačky a hadičky pred použitím starostlivo testovaná.

Tento liek má malý vplyv na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Boli hlásené nežiaduce reakcie, ako závraty (menej časté) a rozmazané videnie (zriedkavé).

Ak pacienti spozorujú niektorí z týchto príznakov, nemali by viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Emozul má minimum vedľajších účinkov, niekedy sa môžu objaviť neurčité ťažkosti ako je plynatosť, pocity plnosti a zápcha.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button