Elicea
Elicea sa radí medzi často predpisované psychiatrické lieky, patrí medzi antidepresíva (presnejšie tzv. SSRI antidepresíva-Selective Serotonin Reutake Inhibitors = selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu). Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina escitalopram.
Princíp lieku Elicea
Escitalopram ovplyvňuje v mozgu systém tzv. neuromediátorov, čo sú zlúčeniny umožňujúce prenos vzruchov medzi nervovými bunkami.
Escitalopram bráni spätnému vychytávaniu neuromediátoru serotonínu a zvyšuje tak jeho množstvo v mozgu. Tým dochádza k zmenám v centrálnom nervovom systéme a k zlepšeniu nálady.
Využitie
Elicea sa používa u porúch nálady, ktoré sú v našej populácii veľmi časté.
Medzi tieto choroby patrí depresia, maniodepresívna psychóza, niektoré fóbie, panická porucha, obsedantno-kompulzívna choroba (ktorá je charakterizovateľná obsesiami – nutkavá predstava pri niektorých poruchách, chorobne sa vnucujúca predstava a kompulziami – nezmyselné vykonávanie určitých pohybov, ktorým sa postihnutý nemôže ubrániť) a ďalšie úzkostné poruchy.
Veľkou výhodou tohto a jemu podobných liekov je, že nepôsobia utlmujúco (tj. neuspávajú) a nenarušujú intelekt liečeného.
Podávanie
Je nutné presne dodržať dávkovanie určené predpisujúcim lekárom, čo je obvykle psychiater.
Dávkovanie u dospelého sa väčšinou začína raz tabletou denne o sile 20 miligramov a môže sa časom s opatrnosťou zvýšiť.
Nevýhody
Už to, že Elicea účinkuje na nervový systém, znamená viacero vedľajších účinkov. Pri začatí užívania antidepresív je nutné mať na pamäti, že ich účinok sa objaví až za 2-3 týždne užívania.
Niektorí psychiatrickí pacienti s bipolárnou poruchou sa po užívaní preparátu môžu dostať do manickej fázy.
Táto fáza sa prejavuje neustálymi a rýchlo sa meniacimi nápadmi, mimoriadnou veselosťou a nadmernou telesnou aktivitou. Na začiatku liečby sa môžu vyskytnúť príznaky ako nepokoj, nervozita alebo problém s kľudným sedením alebo státím. Ak pocítite takéto príznaky, bezodkladne ich oznámte svojmu lekárovi.
Pri depresii alebo úzkostných stavoch, sa môžu objaviť sebapoškodzujúce alebo samovražedné myšlienky. Tieto myšlienky sa častejšie objavujú na začiatku užívania antidepresív, pretože tieto lieky si vyžadujú určitý čas, kým začnú účinkovať, zvyčajne okolo dvoch týždňov, niekedy aj dlhšie.
Neodporúča sa náhle vysadenie lieku, mohli by sa objaviť nepríjemné abstinenčné príznaky. Úplne neprípustné je užívanie preparátu bez vedomia lekára.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/elicea
Použité zdroje: základné zdroje textu