Eczoria

EczoriaEczoria je liek, ktorý je využívaný v dermatológii na liečbu neinfekčných kožných ekzémov. Patrí do skupiny dermatologiká a jeho účinnou zložkou je klobetazol.

Princíp lieku Eczoria


Klobetazol patrí medzi silné kortikosteroidy a pri aplikácii na pokožku tlmí miestnej zápalové procesy vrátane alergických prejavov.

Využitie

Eczoria zmierňuje príznaky zápalu u kožných problémov ako sú napríklad často sa opakujúce ekzémy a kožné vyrážky, ktoré spôsobujú začervenanie, svrbenie a odlupovanie kože.

Okrem toho je využívaný pri liečbe pacientov s ochoreniami ako plochý lišaj (ochorenie kože a slizníc, ktoré spôsobuje zápal a svrbenie) a diskoidní lupus erythematosus (vyrážka, ktorá sa objavuje na lícach a nose).

Dobrý efekt má liek aj na ťažké dlhotrvajúce kožné alergické reakcie a na lupienku.

Podávanie

Liek Eczoria je treba obmedziť podľa presného doporučenia kožného lekára a bez jeho vedomia by liek namal byť užívaný.

Preparát sa vyrába v podobe krému, ktorý sa nanáša v tenkej vrstve na postihnutú kožu 1 až 2x denne.

Je odporúčané liečbu prevádzať po čo najkratšiu nutnú dobu a liečba sa nemá ukončiť náhle, pretože môže dôjsť k obnoveniu predchádzajúceho ochorenia.

Tento liek je určený len na vonkajšie použitie.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Eczoria môže spôsobiť nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Pri dlhodobejšom podávaní môže liek poškodzovať kožu, spôsobiť jej pálenie, svrbenie, vysušenie, stenčenie a zníženie pigmentácie.

V mieste aplikácie sa častejšie objavujú strie a zvyšuje sa riziko kožných infekcií. Okrem toho u niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Liek nesmie byť užívaný pacientmi, ktorí majú akné, rosaceu, periorálnu dermatitídu, herpex simplex alebo ovčie kiahne.

Okrem toho nie je vhodný pre pacientov, ktorí majú primárne poškodenie koži, ktoré je spôsobené napadnutím hubami (napr. kandidóza, pásový opar) alebo baktériami (napr. impetigo).

Liek nie je určený pre podanie deťom, ktoré sú mladšie ako do 1 rok. Okrem toho sa neodporúča požívať ženám počas tehotenstva.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button