Dicloziaja

DicloziajaDicloziaja [dikloziaja] je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre tieto lieky je nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina diclofenac [diklofenak].

Princíp


Diclofenac pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť (a ľahko znižuje horúčku).

Využitie

Prípravok Dicloziaja využívame najmä na liečbu bolesti, ktorá má ortopedický pôvod (zápaly šliach, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, stavy po úrazoch, apod.).

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe gélu na lokálnu aplikáciu.

Gél sa nanáša 2-3x denne na postihnuté bolestivé miesta a opatrne sa vmasíruje do kože.

Nevýhody

Protizápalové lieky môžu mať zopár vedľajších účinkov.

Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov. Lieky môžu narušiť funkciu obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie.

U preparátu Dicloziaja sú vyššie zmienené nežiaduce účinky vďaka lokálnej aplikácii raritné a mohli by sa objaviť pri dlhodobej terapii pri nanášaní prípravku na veľký povrch tela.

Po nanesení prípravku na kožu sa môže objaviť jej podráždenie (začervenanie, svrbenie, bolestivosť, vyrážka).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dicloziaja

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button