Cellufluid

Cellufluid

Cellufluid je liek, ktorý sa používa v oftalmológii na liečbu príznakov suchého oka. Patrí do skupiny oftalmologiká a jeho účinnou látkou je sodná soľ karmelózy.

Princíp lieku Cellufluid


Sodná soľ karmelózy je viskózna látka, ktorá vytvorí na povrchu oka ochrannú vrstvu. Táto vrstva zvlhčuje rohovku a spojivku a nahrádza funkciu prirodzených sĺz.

Využitie

Tento liek sa používa na liečbu príznakov suchého oka (bolestivosť, pálenie, podráždenie alebo suchosť) spôsobených nedostatočnou produkciou sĺz, ktoré udržujú oko vlhké. Indikácie vlastne zahŕňajú väčšinu foriem syndrómov suchého oka (napr. Sjögrenov syndróm).

Podávanie

Cellufluid sa vyrába v podobe očných kvapiek o koncentrácii 5 mg sodnej soli karmelózy na 1 ml roztoku. Liek obsahuje aj ďalšie zložky, ktoré sú navrhnuté tak, aby nahrádzali prirodzené zloženie sĺz.

Zvyčajná dávka pre dospelých pacientov sú 1 až 2 kvapky do postihnutého oka 1 až 4x denne a to podľa potreby.

Po aplikácii očných kvapiek by mal pacient pár ráz zažmúriť oči. Očné kvapky môžu používať všetky vekové kategórie, ale aj ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Ľudia, ktorí nosia očné šošovky by sa pred aplikáciou lieku mali najprv poradiť s lekárom.

V prípade, že liečba je potrebná, musia sa očné šošovky vybrať z očí pred každou aplikáciou. Po aplikácii musí počkať aspoň 15 minút, a až potom si ich smie vložiť naspäť.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Cellufluid zvyčajne nespôsobuje žiadne nežiaduce účinky, aj keď nemožno vylúčiť vznik lokálneho podráždenia – bolesť oka, pálenie oka, pocit cudzieho telesa, svrbenie očí alebo poruchy videnia.

Okrem toho u citlivejších pacientov môže aplikácia lieku vyvolať vznik alergickej reakcie (vrátane očnej alergie), ktorá sa môže prejaviť ako zahmlené videnie, výtok z oka, slzenie alebo začervenanie oka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button