Candemyl Combi

Candemyl CombiCandemyl Combi je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny – kandesartan patriaci medzi sartany a hydrochlorotiazid, ktorý patrí medzi diuretiká.

Princíp


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a zvýšenie výdaja tekutiny obličkami s následným poklesom krvného tlaku.

Využitie

Candemyl Combi používame na liečbu vysokého krvného tlaku.

Kombinovaný preparát je vhodný nie ako prvá voľba, ale skôr u už stabilizovaného pacienta, ktorý je liečený väčším množstvom liekov a my chceme znížiť množstvo užívaných tabliet.

Podávanie

Candemyl Combi sa nesmie užívať bez odporúčania lekára.

Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 16 / 12,5 (tj. 16 miligramov kandesartanu a 12,5 miligramov hydrochlorotiazidu) a bežne používaná dávka je jedna tableta denne.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. Sartany majú inak efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča. Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

O ďalších možných vedľajších účinkoch si prečítajte v článkoch venovaných spomínaným liekovým skupinám.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/candemyl-combi

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button