Adenuric

AdenuricAdenuric [adenurik] je liek predpisovaný pacientom so zvýšenou koncentráciou kyseliny močovej, jeho účinná látka je zlúčenina febuxostat.

Princíp lieku Adenuric


Febuxostat ovplyvňuje metabolizmus kyseliny močovej a pomáha znižovať jej koncentráciu v krvi. Presnejšie povedané dochádza vplyvom febuxostatu k tlmeniu funkcie enzýmu xantínoxidázy, ktorá je za tvorbu kyseliny močovej zodpovedná.

Užívania preparátu raz denne zastaví vytváranie kryštálikov, a v dlhšom časovom období zmierňuje symptómy. Pri udržiavaní dostatočne nízkych koncentrácií kyseliny močovej počas dostatočne dlhého času sa môžu tiež zmenšiť tofy.

Tablety sa tiež používajú na liečbu a prevenciu vysokej hladiny kyseliny močovej v krvi, ktorá môže nastať po začatí chemoterapie rakoviny krvi.

Pri chemoterapii sú ničené rakovinové bunky a preto sa súčasne zvyšuje hladina kyseliny močovej v krvi, ak sa nepôsobí preventívne proti jej tvorbe.

Využitie

Tento liek môžeme podávať pacientom s výrazne zvýšenou hladinou kyseliny močovej, ktorí mávajú dnové záchvaty.

Pri akútnom záchvate dny sa však liek neodporúča a mal by sa začať podávať až po jeho skončení. Vzhľadom k vyššej cene preparátu je vhodné jeho použitie tam, kde sa už začala liečba alopurinolom (napr. Milurit, Apo-Alopurinol), ale aj vysoké dávky nemajú požadovaný efekt.

Ďalšou výhodou oproti iným liekom obsahujúcim alopurinol je možnosť jeho podávania pacientom s ľahkým až stredne ťažkým zlyhávaním obličiek.

Podávanie

Daný liek smie byť užívaný podľa odporúčania lekára. Liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 80 a 120 miligramov.

Bežná denná dávka dospelého človeka je 60 miligramov, pri nedostatočnom efektu môže byť dávka navýšená až na 120 miligramov. Tento liek sa nesmie podávať deťom do 18 rokov, pretože bezpečnosť a účinnosť nebola stanovená.

Počas liečby môže pacient pociťovať závraty, ospalosť, rozmazané videnie a pocit necitlivosti alebo mravčenia, a v prípade, že bude mať tieto príznaky, nesmie šoférovať ani obsluhovať stroje.

Nevýhody

Adenuric sa nemá podávať pacientom s ischemickou chorobou srdca, pretože bol pozorovaný vyšší počet kardiovaskulárnych komplikácií.

Po nasadení boli paradoxne popisované akútne záchvaty zhoršenia dny, ale tie čoskoro prejdú a stav sa zlepší.

Ďalej boli pri užívaní menej často opisované alergické reakcie, tráviace ťažkosti, zvýšenie pečeňových testov, bolesti hlavy a ďalšie nežiadúce príznaky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button