Hluchavka biela
Latinsky: Lamium album
Česky: Hluchavka bílá
Ľudovo: Hluchá pŕhľava, Jasnota, Hluchá žihľava
Čeľaď: Hluchavkovité
Charakteristika rastliny
Hluchavka biela je trváca bylina, ktorá dorastá do výšky až 50 – 60 cm. Tvarom aj usporiadaním listov sa podobá na pŕhľavu. Má dutú štvorhrannú stonku s krížmo protistojnými, stopkatými, pílkovito vrúbkovanými listami.
V pazuchách listov sedí 5 – 8 bielych až žltkastých obojpohlavných pyskovitých kvetov, zoskupených do papraslenov. Sú bohaté na nektár. Z kvetu vzniká po oplodnení rozpadavý plod, zložený zo štyroch tvrdiek, ktoré ležia v kalichu.
Výskyt
Hluchavka biela sa vyskytuje sa v celej Európe. Rastie v burinových porastoch pri cestách, na rumoviskách, v húštinách a krovinách, najmä na vlhkých tienistých miestach. Uprednostňuje pôdy bohaté na dusík.
Zber a úprava
Zbierajú sa kvety alebo celé kvitnúce vrcholčeky vňate na začiatku kvitnutia. Najcennejšie sú korunné lupienky, ktoré sa sušia čo najrýchlejšie v tieni. V umelých podmienkach teplota nemá prekročiť 40 °C. Kvety treba chrániť pred vlhkom, ktoré znehodnocuje účinné látky.
Účinné látky
Medzi liečebne cenné látky hluchavky patria katechínové triesloviny, saponiny, flavonoidy, fenolové kyseliny, sliz, oligosacharidy a z amínov najmä cholín.
Hluchavka biela a jej liečivé účinky:
- menštruačné ťažkosti
- posilnenie maternice
- zápal vaječníkov
- gynekologické zápaly a výtok
- problémy s močením u starších ľudí
- nespavosť
- trávenie
- dýchací systém
- ekzémy kože
- hemoroidy, zlatá žila
Použitie
Zápar
Pripraví sa zaliatím 2 – 3 kávových lyžičiek drogy pohárom vriacej vody. Zápar sa pije dvakrát denne. Zvonka ho možno použit‘ aj na obklady pri hemoroidoch a kožných ochoreniach, ako aj na výplachy pošvy pri výtoku.
Čaj na zastavenie výtoku žien
Jedna lyžica rozdrvenej dubovej kôry sa varí pod pokrievkou v pol litri vody 5 – 7 minút.
Po odstavení sa doleje prevarená voda, znova sa krátko povarí, pridajú sa 2 lyžice čajovej zmesi z vňatí hluchavky a alchemilky (môže sa pridať aj vňať ďateliny plazivej, repíka, rebríčka, šalvie, list orecha, kvet rumančeka) a nechá sa 15 minút lúhovať.
Precedí sa do termosky a po troške sa pije počas celého dňa. Dobrým doplnkom liečby sú sedacie kúpele zo zmesi rebríčka, alchemilky a rumančeka.
Kúpeľ
10-15 celých rastlín natrháme na kúsky, ráno prelejeme vlažnou vodou tak, aby boli potopené, necháme stáť do večera. Pred použitím necháme prejsť varom, krátko (maximálne 5 minút) vylúhovať, zlejeme do kúpeľa. Pomáha pri problémoch s konečníkom – svrbenie, prasklinky, hemoroidy.
Zaujímavosti:
- Príbuzné druhy hluchavky bielej s ružovými, fialovými alebo žltými kvetmi pokladajú niektorí liečitelia za liečebne bezcenné, iní za takmer rovnocenné s hluchavkou bielou.
- Mladé nekvitnúce lístočky sa používajú do jarných šalátov a polievok.