Bôľhoj lekársky
Latinsky: Anthyllis vulneraria
Česky: Úročník bolhoj
Ľudovo: Žltá ďatelina
Čeľaď: Bôbovité
Charakteristika rastliny bôľhoj lekársky
Bôľhoj lekársky je trváca bylina, ktorej z podzemku vyrastajú chlpaté, asi 30 cm vysoké stonky. Listy na stonke sú delené, nepárno perovité, s koncovým lístkom väčším než ostatné.
Prízemné listy sú nedelené. Žlté kvety s červenými člnkami sú usporiadané v hlávkach. Kalichy sú plstnaté. V horských oblastiach kvitne neskôr. Plody sú jedno – až dvojsemenné struky obalené uschnutým kalichom.
Výskyt
Rastie na slnečných stráňach a suchých lúkach, čiastočne v nížinách, ale častejšie v subalpínskom pásme. Vyskytuje sa roztrúsene na celom území.
Zber a úprava
Zbierajú sa kvetné hlávky bez podporných listeňov a rýchlo sa v tieni sušia, aby kvety nestratili prirodzené sfarbenie.
Účinné látky
Bôľhoj lekársky obsahuje najmä saponíny a triesloviny.
Bôľhoj lekársky a jeho liečivé účinky na:
- obličky
- trávenie
- ošetrenie rán
- močové cesty
- tlmí bolesť
Použitie
Čerstvé rozotreté kvety sa prikladajú na rany, ktoré sa potom lepšie hoja.
Zápar
Pripraví sa z dvoch polievkových lyžíc sušených kvetov a pol litra vriacej vody. Používa sa vnútorne na prečistenie organizmu alebo zvonka na vymývanie mokvajúcich rán a pri zápaloch ústnej dutiny alebo hrdla.
Čaj
Čaj sa vyrába formou nálevu, prípadne bylinkárskeho čaju. Nie je od veci kombinovať bôľhoj s listom ginka.
Zaujímavosti:
- Bôľhoj má pri hojení rán podobný účinok ako skorocel alebo rebríček. Používa sa spolu s listami maliny, jahody a kvetmi trnky na prípravu chutného čaju.
- Niektoré druhy z čeľade bôbovitých majú na šírenie semien vyvinuté osobitné prispôsobenia. Patria medzi ne niektoré ďateliny, ale aj bôľhoj. Ich plody sú uzatvorené v nafúknutých trvácich kalichoch, ktoré odpadávajú spolu s plodmi. Plodmi sú struky s tvrdými, hladkými, vajcovitými, hnedými až hnedozelenkastými semenami. Vietor sa zaprie do suchých nafúknutých kalichov ako do malých balónikov a unáša ich spolu so semenami aj na veľké vzdialenosti. Ak sa dostanú na hladinu vody, môžu na nej plávať aj niekoľko dní.
- Bôľhoj bol kedysi významnou krmovinou. Voľne sa pasúci dobytok alebo lesná zver ho spása aj dnes, najmä v horských oblastiach. Ak dobytok spasie aj plody, semená môžu pre svoje pevné osemenie prejsť tráviacou sústavou bez porušenia a nestratia svoju klíčivosť. Skôr naopak, po natrávení osemenia skôr a rýchlejšie vyklíčia.
- V našej prírode sa vyskytuje niekoľko poddruhov bôľhoja. Jednotlivé poddruhy majú veľmi premenlivú výšku a chlpatosť, veľkosť a farbu kalicha a koruny, ale aj iné vlastnosti. Stavba súkvetia je však taká charakteristická, že by bolo ťažké si ho pomýliť s iným druhom.
- Bôľhoj celkovo tonizuje a posilňuje organizmus.