Zarastený necht

Zarastený nechtZarastený necht je veľmi nepríjemná obtiaž, s ktorou sme sa už  určite niekoľkokrát stretli. Ide o stav, keď okraj nechtu začne zarastať do okolitého mäkkého tkaniva tvoriaceho nechtové lôžko. Aké sú príčiny vzniku tohto stavu? Ako sa zarastený necht prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny zarasteného nechtu


K zarastaniu nechtu dochádza najčastejšie na palci na nohe, kde sú okolo nechtu väčšie nechtové valy.

Typickým dôvodom je zlé strihanie nechtov, kedy zostávajú ostré okraje nechtu, ktoré sa postupne zarezávajú do strán do okolitého tkaniva.

Na zarastaní sa môže podieľať aj nevhodná obuv s úzkou špičkou, ktorá priamo vtláča necht palca pod kožu.

Prejavy

Zarastený necht je bolestivý, v mieste zarastania vzniká zápal nechtového lôžka so začervenaním a opuchom okolitej kože.

Ložisko môže začať hnisať, čo je sprevádzané vytekaním žltkastého hnisu a veľmi nepríjemnou komplikáciou je vznik podkožného abscesu.

Diagnostika

Zarastený necht spozná aj nelekár na prvý pohľad. Ak chcete ísť so zarasteným nechtom k lekárovi, ideálne je buď kožný lekár alebo priamo chirurg.

Liečba

Liečba môže byť buď dlhodobá alebo rýchla. Dlhodobé riešenie znamenajú starostlivosť o postihnutý prst s udržiavaním hygienických opatrení, kúpele v harmančeku, používanie priedušných ponožiek a prípadne aplikácie lokálnych antibiotík v podobe mastí.

Zákrok sa vykonáva v miestnom znecitlivení, umrtvovacia injekcia do prsta nie je práve príjemná, ale vlastná operácia už vôbec nebolí.

Po zákroku je prst zaviazaný a musí sa urobiť niekoľko preväzov. Hlavné je tak 1-2 dni po zákroku nedávať nohu dole, pretože sa do nej nahrnie krv, čo zvyšuje bolestivosť a môže spôsobiť krvácanie.

Bolesti rýchlo prestanú a necht sa zase postupne dotvorí.

Pri opakujúcom sa zarastaní nechtov na nohách je vhodné sa zveriť do trvalej starostlivosti pedikúry, kde predsa len vedia ošetrovať nechty kvalitne.

Ďalšou možnosťou je plastika nechtového lôžka, kedy sa pri zákroku v miestnom znecitlivení odstráni nechtový val spôsobujúci ťažkosti.

Odstránenie nechtového valu dá nechtu priestor k rastu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zarostly-nehet

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button