Úvod / Choroby / Úžeh

Úžeh

úžehÚžeh je častý stav, ktorý je mnohými ľuďmi zamieňaný s úpalom. Kým úpal znamená prehriatie organizmu v dôsledku pobytu v teplom prostredí, úžeh by sa dal označiť za prehriatie hlavy a mozgu priamym vystavením sa slnečnému žiareniu. Zjednodušene povedané človek s úžehom musel byť nejakú dobu na priamom slnku, zatiaľ čo človek s úpalom nemusel.

Príčiny vzniku úžehu


Hlavnou príčinou je dlhodobé vystavenie hlavy priamemu slnečnému žiareniu. Riziko je pochopiteľne výrazne vyššie u ľudí bez pokrývky hlavy a u ľudí bez vlasov, kde slnečné žiarenie svieti priamo na kožu hlavy.

Prejavy

Ľahšie príznaky úžehu asi zažil každý z nás. Po pobyte na slniečku sa objaví nevoľnosť, bolesti hlavy a niekedy aj zvracanie. Ťažší priebeh úžehu je našťastie vzácnejší, postihnutý človek je v takom prípade ohrozený vznikom opuchu mozgu a smrťou (tj. stavom do značnej miery podobným ťažkému úpalu).

Prevencia

Základom prevencie je vyhýbanie sa slnečnému žiareniu v horúcich dňoch, prípadne používanie priedušných pokrývok hlavy.

Liečba

Ľahké prípady úžehu vyžadujú len pokoj na lôžku, dostatočný prísun tekutín a lokálne chladenie pomocou obkladov hlavy. Závažnejšie prípady vyžadujú hospitalizáciu a monitorovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *